A hatóanyagot még nem próbálták ki emberen, de az első eredmények így is elég ígéretesek.
Kutatók egy új, függőséget nem okozó fájdalomcsillapítót fedeztek fel, amely komoly alternatívája lehet az olyan opioid gyógyszerhatóanyagoknak, mint a morfium és az oxikodon – derül ki a Nature Communications című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányból.
Az ígéretes vegyület neve benziloxi-ciklopentiladenozin (röviden: BnOCPA). A hatóanyagot eddig főként állati szervek esetében – békaszíven, patkányagyon, illetve emberi sejteken – tesztelte egy nemzetközi kutatócsoport. Szerintük a BnOCPA nem okoz függőséget, a hatása pedig így is látványos.
Az IFLScience szerint a hasonló szerek ismert mellékhatásai közé tartozik többek közt a szedáció, és a bradycardia is, ami a lelassult szívverést jelenti. Bizonyos készítmények ráadásul túladagoláshoz is vezethetnek, ezért nagyon fontos lenne új, biztonságos fájdalomcsillapítók kifejlesztése.
A portál szerint számos hatóanyag úgy fejti ki hatását, hogy kölcsönhatásba lép a sejt felszínén lévő fehérjékkel, amik aktiválják a G-fehérjéknek nevezett adapter molekulákat. Bizonyos G-fehérjék aktiválása azonban más sejthatásokhoz is vezethet. A BnOCPA előnye abban rejlik a kutatók szerint, hogy csak egyféle G-fehérjét aktivál, így a lehetséges mellékhatások száma is jóval kevesebb.
A molekulát még nem próbálták ki élő emberen, de az első eredmények is ígéretesnek tűnnek.
A hivatalos adatok szerint csak az Egyesült Államokban élők több mint 20 százaléka szenved krónikus fájdalomtól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.