A Rapid Burrowing Robotról a fejlesztő cég azt állítja, hogy naponta akár 1 kilométer alagutat is képes lehet kifúrni.
Az alagutak fúrását reformálná meg az amerikai Earthgrid nevű startup vállalat. A cég egy olyan plazmafúrót fejleszt, ami a hagyományos technológiához képest 100-szor gyorsabban dolgozik, a fúrás költségét pedig 98 százalékkal faraghatja le – írja a New Atlas.
Ellentétben a hagyományos megoldással, az Earthgrid robotja magas hőmérsékletre hevíti a sziklákat, hogy széttörje vagy adott esetben akár el is párologtassa őket a spalláció nevű eljárással. (A spalláció egy, az atomipar által is vizsgált eljárás, ami a jövőben segíthet az atomhulladék kezelésében.)
Mivel a gép árammal működik, így, ha zöldenergiával működtetik, akár emissziómentes is lehet a technológia. A cég szerint az új módszernek köszönhetően olyan projektek is megvalósíthatók lehetnek, amelyeket korábban a magas költségek miatt elvetettek.
A Rapid Burrowing Robot (RBR) nevű gépet egy karral szereltek fel, amin több tárcsa is található, a tárcsák végére pedig a plazmafáklyákat helyezték. Ezek 27 000 Celsius-fokra hevíthetők, fúrás közben pedig a kar forog, hogy a tárgyák a gép útjába kerülő megolvasztott vagy összetört sziklákat kifordítsák a helyükről.
Egy egyméteres alagút fúrásához 72 fáklya, valamint 40 MW energia szükséges. Ha gyorsabb tempóban, vagy nagyobb alagutat akar fúrni a gép, akkor a teljes energiaigénye 120 MW is lehet. A cég szerint naponta akár 1 kilométer alagutat is képes kifúrni a robot, ami jóval több annál, amire például Elon Musk cége, a Boring képes: az 0,24 km/nap.
A cég szerint nagyjából 300 dollárból, vagyis jelenlegi árfolyamon mintegy 118 ezer forintból hozható ki egy méter alagút kifúrása, ám ez projekttől függően változhat, ugyanis minél nagyobb alagútra van szükség, annál több energiát kell elhasználni.
(Nyitókép: YouTube / Earthgrid)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.