Tech hvg.hu 2022. július. 15. 10:53

Térképre tették, hogy Amerika mely vizeiben vannak agyevő amőbák, amik öt nap alatt képesek végezni az emberrel

A parazita által okozott tünetek a hivatalos adatok szerint mintegy öt napig tartanak – utána a páciens nagy valószínűséggel meghal.

Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) egy bárki által böngészhető térképet készített, amely megmutatja, hogy melyek azok az államok, ahol a veszélyes Naegleria fowleri nevű parazitával lehet találkozni. Az egysejtű organizmus a vizekben fordul elő, és különlegessége, hogy egyből az agyszövetet veszi célba.

Az egészségügyi szakértők szerint az agyevő amőba okozta betegség, a primer amőbás meningoencephalitis (PAM) rendszerint halálos kimenetelű.

A CDC 1962 óta követi nyomon az amőbával kapcsolatos fertőzéseket és azokat az államokat, ahol az emberek kapcsolatba kerültek vele. A most elkészült térképet ezekből, és a tavalyi jelzésekből állították össze. Az adatok alapján elmondható, hogy Texasból jelentették a legtöbb N. fowleri-fertőzést (összesen 40 ismert esetről van szó); a második helyen Florida áll (36 eset). De az amőbát korábban Kalifornia, Arizona és Dél-Karolina államokban is észlelték.

CDC

Az Interesting Engineering szerint 1962 és 2021 között 154 megerősített N. fowleri-fertőzést regisztráltak az Egyesült Államokban, a betegek közül pedig mindössze négyen maradtak életben. A korábban megszólaltatott tudósok közül többen úgy jellemezték az amőbát, hogy ez a jelenleg ismert legveszélyesebb ilyen parazita a világon.

Az N. fowleri okozta fertőzés során a beteget láz, hányinger és hányás kínozza, később pedig már nyakmerevség, zavartság és hallucinációk. A CDC adatai szerint a fertőzés általában öt napon belül végez a beteggel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.