A kiberkutatók által azonosított kártevő egy önéletrajznak álcázza magát, így nagyobb az esélye, hogy a gyanútlan felhasználó rákattint. A szakértők úgy vélik: állami hátszéllel terjesztik.
A számítógépes vírusoknak sokféle változata létezik, és olykor akad köztük néhány kiemelkedőbb/trükkösebb is. Ez utóbbi kategóriába illik az a kártevő is, amit kiberkutatók egy csoportja szerint oroszországi kiberbűnözők kezdtek terjeszteni – derül ki a The Register híréből.
A lap azt írja, hogy a Palo Alto Networks Unit 42 csapata több vizsgálatot is elvégzett az említett víruson, és azt találták, hogy igen nehéz neki megálljt parancsolni: napjaink legmodernebb vírusirtóival – összesen 56 ilyen programról van szó – próbálták megfogni,
de egyikkel sem jártak sikerrel.
A rosszindulatú program viszonylag friss „hal”, ugyanis idén májusban detektálták először. Úgy hírlik, hogy önéletrajznak álcázva, egy egyszerű ISO állományban érkezik meg a számítógépre, például e-mailben vagy valamilyen fájlcserélő oldal segítségével. A kártevő ekkor még nem kezd rombolásba, ha azonban a felhasználó rákattint, máris beüt a baj.
A szakértők szerint a program létrejöttében egy Brute Ratel (BRC4) nevű eszköznek is szerepe lehetett. Ezt elsősorban az állami körökhöz köthető hackerbandák használják, így könnyen lehet, hogy az új orosz vírushoz Moszkvának is köze van.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.