Tech hvg.hu 2022. július. 01. 11:03

Keveset beszélnek róla, pedig lenne miről: ilyen lehet az iPhone 14 kamerája

Három hónapra sem vagyunk már az idei iPhone-ok bejelentésétől, így egyre több a hír az Apple új eszközeiről. Legutóbb a szelfikamerákról érkeztek értesülések, amelyekhez csak annyit tehetünk hozzá: bárcsak igaznak bizonyulnának.

A szelfikamerát, azaz az okostelefon előlapi kameráját sokáig másodrendű modulnak tartották, mondván, egy önarckép készítéséhez a gyengébb egység is megteszi. Azután elindult a fejlődés ezen a területen is, és elsősorban az androidos gyártók újítanak, legutóbb például a kijelző alá tett kamerával. De hol van az Apple képernyő alá rejtett szelfikészítője? – kérdezik sokan, esetenként az innovációs kedv csökkenésével vádolva a technológiai óriást.

Nos, ha az innováció esetleg nem is olyan látványos, azt azért látni kell, hogy az Apple óriási erőfeszítéseket tett az elülső kamera javításának érdekében. Az egykori iPhone 3GS-en még egyáltalán nem volt ilyen, és az iPhone 4, 4s is csak 0,3 megapixeles frontoldali képkészítőt kapott. Az iPhone 6-ra már 1,2 megapixeles szelfikészítő került (720p video), és az iPhone 11 óta már 12 megapixeles a szelfikamera (4K videókészítési lehetőséggel). Mi ez, ha nem folyamatos fejlődés?

De miért is olyan fontos a fejlesztés ezen a területen (is)? Míg sokan valóban csak szelfikészítésre használják az előlapi kamerát, ma már rengetegen vannak, akiknek elengedhetetlen a munkájukhoz (home office-os videókonferenciázás, tiktokozás, youtube-ozás). Nagyon is van tehát értelme erre a kamerára összpontosítani. Ezt teszi az Apple is, és a Phone Arena összefoglalta, milyen változásokra számíthatunk idén az iPhone 14-ek esetében.

Phone Arena

A megújult szelfikészítő állítólag jóval többe fog kerülni az Apple-nek, mint az eddigi egységek. A költségnövekedés olyannyira jelentős lesz, hogy állítólag az Apple házon belül a „csúcskategóriás" összetevők közé sorolja a kamerát. A japán Sharp mellett a koreai LG Innotek szállíthatja a képkészítőt. A korábbi kínai beszállítókról a koreai gyártóra való átállás okát éppen a „csúcskategóriás” besorolás és az Apple minőségi követelményei jelentik.

A Phone Arena még arra is kitért, hogy miért nem teszi – egyelőre – a kijelző alá a szelfikamerát az Apple, holott egyre több androidos próbálkozik ezzel. Az egyértelműnek tűnik, hogy remek megoldásról van szó, mármint abból a szempontból, hogy semmi sem zavarja meg az előlapot. Viszont a mögöttes technológia még nem igazán kiforrott.

Hidegzuhanyként érte a régebbi iPhone-osokat az Apple bejelentése

Hidegzuhanyként érte a felhasználókat a bejelentés, hogy a korábbi hírekkel ellentétben, a sok újdonságot hozó iOS 16 nem támogatja az iPhone 7-et és iPhone 7 Plust sem.

A Galaxy Z Fold sorozatnál például a képernyő alatt van a kamera, azonban nem egészen láthatatlan, mivel jól észrevehető a helyén a pixelek sora. Az újonnan piacra dobott ZTE Axon 40 Ultra e tekintetben jobban teljesít, és mesterien elrejti a kamerát, így valódi széltől szélig érő képernyőt kap a felhasználó. A képminőség azonban – bár jobb, mint az első generációs kameráknál – továbbra is csak „kibírható”, de semmiképpen sem jó. Ráadásul van valami közös a Z Fold 3 és a ZTE Axon 40 Ultra között. Az is persze, hogy mindkettőnél kompromisszumokat kötöttek a kamerák minőségét illetően, de abban is hasonlók, hogy mindkét eszköz viszonylag kis példányszámban fog elkelni.

Éppen ezért inkább kivár az Apple, ami persze nem jelenti azt, hogy ne kísérletezne kijelző alá tett kamerákkal. Azonban ezek csak akkor fognak megjelenni, ha valóban közelítenek a tökéleteshez. Közben pedig az Apple egyetlen összetevőt sem hagy figyelmen kívül, még azt sem, ami sok szabvány szerint már „elég jó". Háromszor többet fektetni egy jobb előlapi kamerába sokat elárul a vállalat stratégiájáról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.