Évente több millió tonna műanyag kerül a tengerekbe, amelyekről 5 milliméternél kisebb darabokban válik le a mikroműanyag. A szennyezés begyűjtésére új megoldást találtak ki Kínában.
A műanyag, különösen a mikroműanyag-szennyezés súlyos problémát jelent az óceánokban is. Ennek felszámolása a legkevésbé sem egyszerű feladat, a kínai Szecsuani Egyetem mérnökei azonban kitaláltak erre egy lehetséges megoldást.
A szakemberek egy olyan apró, hal alakú robotot fejlesztettek ki, ami képes lehet összegyűjteni a műanyaghulladék apró darabjait. A szerkezet egy lézerfény segítségével mozgatja a farokúszóját, a teste pedig magához vonzza a mikroműanyagot, így a részecskék úszás közben hozzátapadnak.
A robot megalkotásánál a tengeri élővilágot vették alapul: a robot teste a kagylóhéjak belső felületén található anyaghoz, a gyöngyházhoz hasonlít. Ez elhetővé tette, hogy a farokúszó mozogjon, ugyanakkor a struktúra továbbra is erős maradt. Az első teszten már túl is vannak a szakemberek, és az sikeresnek bizonyult, így most egy másikat készítenek, ami már mélyebbre is le tud merülni – írja a Science Focus.
Minden olyan tárgy, ami műanyagból készül, képes mikroműanyagot kibocsátani magából. Ezek 5 mm-nél kisebb részecskéket jelentenek, amelyek – többek között – a tengerfenének halmozódnak fel. Az állatok ezeket tápláléknak is tekinthetik, ha pedig elfogyasztják ezeket, elpusztulhatnak. Emellett egyes műanyagokat a gyártás során olyan anyaggal kezelnek, ami mérgező, és ha a vízben lebomlik, megmérgezi a környezetét.
Drámai dolgokra bukkantak a tudósok, amikor megnézték, mi van az óceánokban
A világ óceánjainak műanyagszennyezését elemezték ausztrál tudósok, és azt fedezték fel, hogy még a civilizációtól legtávolabbi zugokban is megtalálhatók a mikroszemcsék.
Hogy mennyi műanyag van a tengerekben, senki sem tudja, de egy 2015-ös számítás szerint évente 4,8-12,7 millió tonna kerülhet bele. Ezek kiszűrése jelentős mértékben csökkentheti a mikroműanyagok keletkezését is, ám a már a tengerben lévő apró részecskék összegyűjtése rendkívül nehéz feladat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.