A jelek szerint a sáskák „antennái” képesek felismerni, ha épp egy rákos sejt van előttük. A kutatási eredmény a jövőben a diagnosztikában juthat majd szerephez.
A koronavírus-járvány elején felvetődött a kutatókban a gondolat, hogy a kutyák vajon képesek-e észlelni azt, ha valaki covidos. Az eredmény az lett, amit vártak is: a négylábúak ügyesnek bizonyultak a fertőzés kiszagolásában. A szakemberek azóta azt vizsgálják, vajon más betegségeknél is jó diagnosztának bizonyulna-e egy kutya.
Bár az elképzelés jó, van vele egy igen komoly probléma: a kutya kiképzése drága, ezért valamilyen más alternatívát kellene találni a dologra. A Michigan Állami Egyetem kutatói ezt tették meg.
A kutatók a bioRXiv tudományos tárban tették közzé azt a tanulmányt, amelyben egy sáskára építő rendszerről értekeznek. Ebben olyan állatokról írnak, amelyek agylebenyébe elektródákat ültettek be. Ezek azokat a jeleket rögzítik, amelyek a rovarok „antennáiról” érkeznek – az állatok ezt használják ugyanis a szagok érzékelésére.
A kutyák 97 százalékos pontossággal képesek kiszagolni a koronavírus jelenlétét
A kutyák pontosabban észlelik a koronavírus-fertőzést sok Covid-gyorstesztnél (LFT) - derült ki egy francia kutatásból.
A csapat ezután három különböző típusú, az ember száját megtámadó rákos sejteket tenyésztett a laborban, mellé pedig egészségeseket is. Ezután egy speciális eszköz segítségével begyűjtötték a sejtek által kibocsátott gázokat, amiket megmutattak a rovaroknak is. Kiderült: a sáskák agya az egyes sejttípusokra eltérően reagál, de a felfogott gáz segítségével pontosan azonosítani tudták a beteg sejteket.
A módszer egyelőre túlságosan bonyolult ahhoz, hogy alkalmazzák az egészségügyben, és etikai kérdéseket is felvet: az állat ugyanis gyakorlatilag elpusztul a beavatkozás során, csupán az agyát tartják életben a kutatók. Az eljárás alapötlete azonban nem rossz, és az is kiderült, hogy a sáskák képesek megkülönböztetni a rákos megbetegedést az egészséges sejtektől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.