Bizonyos kígyók mérge segíthet felgyorsítani a természetes véralvadási folyamatot – ezt állapította meg egy ausztrál kutatás.
A Queenslandi Egyetem kutatói két Ausztráliában élő kígyó méregében találtak olyan fehérjéket, amelyek gyorsíthatják a szervezetben a természetes véralvadási folyamatot. A keleti barna kígyó és egy viperaféle mérgének fehérjéjével készült gél képes volt háromszorosára gyorsítani a véralvadást, ezzel ötödére csökkentette a vérveszteséget. Eredményeiket az Advanced HealthCare Materials című folyóiratban tették közzé.
A tanulmány vezető szerzője, Amanda Kijas, az egyetem Biotechnológiai és Nanotechnológiai Intézetének (AIBN) tudósa elmondta, hogy a csoportja korábbi kutatásokra alapozva kezdett dolgozni, és megállapították, hogy bizonyos méregfehérjék hatására a vér kevesebb mint egy perc alatt alvad meg, továbbá a méreg megakadályozhatja azt is, hogy a seb újra vérezni kezdjen.
Brazíliai kígyó mérge segítheti a koronavírus elleni harcot
Brazil kutatók azt találták, hogy a kígyóméreg egy molekulája megakadályozta az új típusú koronavírus reprodukcióját majomsejtekben.
Kijas kutatócsoportja egy olyan gélen dolgozik, amely hűvös helyen tárolva folyékony marad, de testhőmérsékleten megszilárdul, és lezárja a sebet. A készítményt gyógyszertárak forgalmazhatnák és elsősegélynyújtáshoz adhatnák. Hasznos lehet a mentők számára vagy háborús sebesülések ellátásához – ismertette.
„A traumával összefüggő halálesetek 40 százaléka a kontrollálatlan vérzés következménye, de ez az arány háborús övezetekben bekövetkező sérüléseknél sokkal magasabb” – mutatott rá a tudós.
A legerősebb kígyóméreg lehet a fájdalomcsillapítás titka
Tudósok szerint a gyilkosok gyilkosának is nevezett faj mérge lehet a gyógyítás csodafegyvere.
Kijas szerint véralvadási problémával küzdő páciensek, köztük hemofíliások is használhatják a gélt, hogy ne kerüljenek kórházba a vérzés miatt.
A méreggélt már pre-klinikai vizsgálatokban tesztelik, és mihamarabb szeretnék forgalomba hozni. A kutatócsoport azt is vizsgálja, hogyan lehetne ezzel a technológiával égési sérüléseket és traumákat is kezelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.