Tech hvg.hu 2022. június. 15. 16:03

200 lakást nyomtatnak ki Amerikában, még soha nem vágtak bele ekkora munkába 3D-nyomtatóval

Egy virginai kisvárosban a 3D-nyomtatóra bízzák a házépítést. Ezzel pénzt és időt is spórolnak, miközben valószínűleg világrekordot is döntenek.

A virginiai Pulaski polgármestere megkereste az Alquist 3D nevű céget, hogy egy együttműködés keretében építsenek 3D-s nyomtatással készülő otthonokat a városban. Az ötlet mostanra a világ legnagyobb 3D-nyomtatással kapcsolatos projektjévé nőtte ki magát – számolt be róla a Business Insider.

Ahogy a portál is rámutatott, a 3D-nyomtatás technológiája már van annyira fejlett, hogy lakhatásra alkalmas élőhelyeket húzzanak fel, szinte bárhol. Texasban például katonai bázisokat, illetve laktanyákat építettek fel így, hogy a kiképzésre váró katonákat elszállásolják. De az államban egy olyan utca is lesz, ahol kizárólag 3D-nyomtatott házak sorakoznak majd.

Alquist 3D

Azonban még ezeket a projekteket is túlszárnyalhatja Pulaski és az Alquist 3D vállalkozása: ott ugyanis

200 ilyen ház fog felépülni a következő öt évben, amiket egy hatalmas, 19 tonnás robotnyomtató készít majd el.

A házak alapját egy számítógépes program segítségével tervezik meg. Ezután a Nexcon 3D (a 19 tonnás monstrum) elkezdi kifújni a betont a fúvókájából, majd rétegekbe rendezi azt.

Az Alquist szerint a házak építési költsége összesen 350 ezer dollárt (vagyis kb. 133 millió forintot) jelenthet. Azért csak ennyit, mivel a munka eleve gyorsabban zajlik, és kevesebben is vesznek részt benne. A villanyszerelést, a vízvezeték kiépítését és az ablakok behelyezését ugyanakkor hús-vér munkások fogják elvégezni.

Azt még nem tudni, hogy a lakások pontosan hol helyezkednek majd el, mert a cég még nem jelölte ki az építési telket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.