Tech hvg.hu 2022. június. 14. 11:33

Most először átok, hogy kijutott a Naprendszerből a Voyager-1 űrszonda

A NASA szakemberei szerint olyan a Voyager-1 űrszondával beszélgetni, mintha egy másik embernek minden nap csak egy szót mondhatnánk.

Még május közepén derült ki, hogy a Voyager-1 űrszonda nagyon furcsán viselkedik: értelmetlen adatokat kezdett el küldeni a Földre. A NASA szerint a tudományos adatokkal nem volt gond, a telemetriai információk azonban nem feleltek meg a vártnak.

A NASA szakemberei azóta is igyekeznek kideríteni, hogy mi lehet a probléma, ám a távolság megnehezíti a dolgukat. Az eszközt még 1977-ben indították útnak, és nagyjából öt évre tervezték az élettartamát. Ehhez képest most, 45 évvel és 23,3 milliárd kilométer megtételével később még mindig működik, és a csillagközi űrt kutatja.

Thomas Zurbuchen, a NASA tudományos missziókért felelős igazgatóságának tagja nemrég arról beszélt, hogy a Voyager-1 esetében továbbra is fennáll a korábban tapasztalt hiba. A szakember szerint miközben a szerkezet jól működik, az űrszondát és az antennát megfelelő helyzetben tartó rendszer értelmetlen adatokat küld a Földre – írja a Space.com.

Csillagközi utazásra készül a NASA, új űrszondát küldenek a Naprendszer peremére

A Voyager-1 és a Voyager-2 után újabb szonda indulhat útnak, hogy feltérképezze a csillagközi teret.

Zurbuchen szerint bár próbálják kideríteni a hiba okát, ez nem könnyű. „A távolság miatt olyan a kommunikáció, mintha valakivel úgy beszélgetne az ember, hogy minden nap csak egy szót mondhat, és csak minden második nap kapna választ” – emelte ki a szakember.

Hozzátette: bízik benne, hogy a csapat megoldja a problémát, ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az űrszonda nem fog örökké élni. Jelenleg jóval alacsonyabb hőmérsékleten üzemel, mint amire eredetileg tervezték. Szerinte azonban a jelenlegi hiba még nem jelenti a küldetés végét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés