A Borealis nevű kvantumprocesszor pillanatok alatt megoldotta a szuperszámítógépeknek igen komoly kihívást jelentő feladatot.
Komoly sikert értek el a kanadai Xanadu kutatói a kvantumszámítógépek használata terén. A szakemberek a fotonikus kvantumprocesszornak köszönhetően – ilyen dolgozik például az ELTE kvantumszámítógépében is – a világ leggyorsabb számítógépeit verték kenterbe.
A Nature-ben megjelent publikáció szerint a Borealis kvantumprocesszor 36 mikroszekundum alatt oldott meg egy olyan feladatot, a Gauss-bozon mintavételezést (BGS), ami a szuperszámítógépek algoritmusainak 9000 évbe telt volna.
A bozon mintavételezés lényege röviden annyi, hogy a fotonok útját próbálja meg előrejelezni a számítógép a bozonok szétszóródása után. Ha ez bonyolultan hangzik, akkor megnyugtatjuk: valóban az, annyira, hogy a feladat elvégzése még a szuperszámítógépeknek is feladja a leckét.
A BGS elvégzése egyfajta benchmarkká vált, ami megmutatja, hogy egy kvantumchip mennyivel gyorsabb a hagyományos processzorokhoz képest.
A 219 qubites Borealis 129 kvantumbitjét használták fel a feladat megoldásához. A szakemberek úgy vélik, hogy ez a típusú processzor lesz a jövőben az, amit használhatnak majd, mivel jobban skálázható, mint bármelyik másik megoldás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.