A Semmelweis Egyetem szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy a drasztikus fogyókúrázás komoly egészségügyi kockázatot rejthet.
A szigorú és rosszul végzett fogyókúrák az anyagcsere teljes felborulását és krónikus betegeknél még akár hirtelen szívmegállást is okozhatnak – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem. A szakemberek hangsúlyozzák, a bevitt kalória túlzott mérséklésével zsír helyett izmot vesztünk, ami gyengeséghez vezet és negatívan hat a hétköznapokra is.
Horváth Zoltánné, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék főiskolai tanára szerint az egészséges testtömeg-tartomány meghatározásakor nem elég a magasság és testsúly arányán alapuló testtömegindexre (BMI) hagyatkozni, célszerű a testösszetételt meghatározni és a rizikótényezőket is felmérni.
A nemzetközi ajánlások szerint a heti fél-1 kg súlyvesztés tekinthető egészségesnek. Utóbbi 7000 kalóriadeficitet igényel, amit napi 500-700 kalória megvonásával, valamint testmozgással érhetünk el. A szakember szerint azonban nem árt észben tartani: a testmozgás önmagában kevés a sikeres fogyókúrához, ahhoz az étkezési szokásokon is változtatni kell.
22 kilogrammot fogytak a betegek egy új kísérleti gyógyszertől, ami az elhízást is kezelheti
Az Eli Lilly nevű gyógyszergyártó cég 72 héten át több mint 2500 ember bevonásával végzett kísérletet azzal a gyógyszerrel, amit a 2-es típusú cukorbetegség ellen is bevetne.
A dietetikus figyelmeztet: a drasztikus fogyókúránál az izom kezd el leépülni, amitől a szív és a légzőszervi izomzat is gyengül. Ez krónikus betegeknél különösen nagy kockázatot jelent. Emellett a szervezet elektrolit-háztartása is felborulhat, ami súlyos esetben szívmegálláshoz vezethet.
„A divatfogyókúrák legnagyobb kockázatát abban látom, hogy ezek hosszú távon nem fenntarthatóak. Az érintettek sikerélmény hiányában többféle diétát is kipróbálnak, és emiatt annyira felborul az anyagcseréjük, hogy szinte lehetetlen helyreállítani. Azt javaslom, hogy ne néhány hét alatt akarják a hosszú évek alatt felszedett kilókat leadni, hanem legyen türelmük lassú ütemben, az életmódba apró változtatásokat beépítve fenntartható fogyást elérni. Már a megnövekedett testtömeg tíz százalékának elvesztése is pozitív hozadékkal jár: javítja a szívműködést, a vérnyomást és a vérzsírértéket is”
– nyilatkozta a szakember.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.