Tech hvg.hu 2022. június. 03. 18:57

Van egy új elmélet arról, miért olyan hosszú a zsiráf nyaka

A tudósok úgy vélik, a háttérben ismét csak a hímek közötti harc áll.

Több elmélet is kering arról, hogyan, illetve miért vált olyan hosszúvá a zsiráfok nyaka az evolúciós folyamatok részeként. Ezek legnépszerűbbje, hogy a zsiráfok ennek segítségével tudják lelegelni a magasan lévő lombkoronát. Egy új kutatás, illetve annak eredménye viszont ellentmond ennek.

Ahogy a Science Alert is írta, egy, a miocénból származó őszsiráf (Discokeryx xiezhi) 17 millió éves leletei arról árulkodnak, hogy a megnyúlt nyak hátterében a hímek küzdelme áll, és

nem a levelekhez, hanem a párválasztáshoz van köze.

A kutatók új vizsgálata szerint a megnyúlt nyak hatékony fegyver lehetett a zsiráfbikák számára, hiszen a hosszúsága miatt sokkal nagyobb csapásokat tudtak mérni ellenfeleikre – azáltal, hogy a fejüket hátra és aztán előre döntötték. Ezt az elméletet erősíti a tudósok szerint az is, hogy a zsiráfbikák fején kemény csontkinövések vannak.

CAS/WANG Yu and GUO Xiaocong

A kutatók mindehhez a már említett, 17 millió éves leletet vizsgálták, amely egy koponyából és négy nyakcsigolyából állt. Utóbbiak alapján az állat nyakának és fejének mozgását is modellezni tudták. A vizsgálat arra jutott, hogy a nyak komplex felépítése az erős ökleléseket (is) szolgálta.

Azt gyanítják, hogy a Discokeryx xiezhi a Föld egy olyan időszakában élt, amikor a mainál melegebb és erdősebb világ létezett, de az állat inkább a füves térségek lakója volt, és emiatt gyakran vándorolt is. Ez a szakértők szerint szinte mindenapossá tehette az egyedek közötti harcot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.