Tech hvg.hu 2022. június. 02. 13:03

Nem értették, miért halványodott el hirtelen a fényes csillag, most megvan a magyarázat

A Himawari-8 műhold feladata, hogy az időjárásról szolgáltasson adatokat a Földre, ám az egyik megfigyelés alkalmával véletlenül azt is rögzítette, mi történt tőlünk 724 fényévre.

A Betelgeuze nevéről talán kevesen hallottak, ám egy igen fontos csillagról van szó. Ez az égitest a 10. legfényesebb az éjszakai égbolton, az Orion csillagképben pedig a második ebben a rangsorban. A 724 fényévre lévő vörös szuperóriás annak ellenére ragyog így, hogy 2019 novembere és 2020 februárja között mintegy harmadára csökkent a fényereje. Ez már önmagában is érdekes esemény, ugyanis a csillag közelgő robbanását jelezheti. Ami viszont ennél is érdekesebb, az az, hogy

az eseményt a Himawari-8 nevű időjárási műhold véletlenül rögzítette.

A Nature Astronomy szaklapban közölt publikáció szerint a csillag azért halványodhatott el, mert elkezdett lehűlni, a közeli por pedig besűrűsödött.

Nature Astronomy / D. Taniguchi et al

Dajszuke Tanigucsi csillagász, a Tokiói Egyetem tudósa csapatával együtt a Himawari-8 négy és fél évnyi megfigyelési adatait gyűjtötte össze, beleértve az elhalványodás időszakát is. A műhold elhelyezkedése ideális volt a megfigyeléshez, ugyanis a földi légkör felett kering, így pedig nem volt, ami blokkolja a beérkező infravörös fényt.

A szakemberek szerint a Betelgeuze elhalványodását a hőmérséklet nagyjából 140 Celsius-fokos csökkenése, valamint az égitestet körülvevő meleg gázból kiváló por okozta. A műhold adatainak köszönhetően a kutatók meg tudták határozni a csillagot körülvevő por mennyiségét, ami pedig alátámasztotta ezt a teóriát. Mindez azért fontos, mert korábban más elméletek is születtek arról, miért halványodott el az égitest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.