Nemcsak a külföldi segítség erősíti az ukrán hadsereget, hanem az idejében elkezdett saját haditechnikai fejlesztések is. A tüzérség állítólag gyorsabban reagál, mint az amerikai haderő.
„Önnel a lehető legközelebbi kollégánk veszi fel a kapcsolatot, a lehető legrövidebb időn belül.” Ami egy taxivállalkozásnak becsületére válna, az halálos veszélyt jelent az Ukrajnába behatoló orosz katonáknak. Nem túlzás, hogy a londoni The Times nemrég az Uber bérkocsijainak irányításához hasonlította azt a rendszert, amellyel az ukránok példátlanul rövid idő alatt, a cél azonosításától számított egy percen belül tűz alá veszik az ellenséges állásokat. A fejlett helymeghatározó szoftver neve GISZ (geoinformációs rendszer) Arta, és ukrán programozók fejlesztették brit digitális térképszoftver felhasználásával.
Működése valóban emlékeztet arra, ahogyan a taxit rendelőket összepárosítják a legközelebbi szabad sofőrrel. A rendszer valós időben figyeli az ellenség helyzetét, azonosítja a célpontokat, és automatikusan megtalálja, hogy tüzérséggel, rakétával vagy drónnal érdemes támadni, illetve hogy a saját egységek közül melyik az, amelyik ehhez a legkedvezőbb helyzetben van. A GPS-adatok mellett más eszközök is segítik a keresést: felderítődrónok, a NATO-tól kapott radarok, katonai célkereső rendszerek vagy akár az ellenségnél működő okostelefonok bemérése is. A támadásról a gép azonban nem dönthet, a számítógépes adatok alapján a parancsnok rendeli el a tüzet. A digitális technológia és a gyors kommunikáció révén a manapság szokásos 15–20 percről így is akár egy percre csökken a célpont meg- és eltalálása közötti idő.
A rendszer működéséről, orosz–ukrán háborúban betöltött szerepéről és a konfliktus legújabb, legerősebb fegyvereiről olvashat a HVG hetilap csütörtökön megjelenő friss számában, valamint előfizetéssel hétvégétől a hvg360-on.