Tech Balogh Csaba 2022. május. 12. 10:03

A metaverzumban választhatják majd ki ülésüket és vásárolhatnak vámmentesen az Emirates utasai

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Repülni nem, ahhoz kapcsolódva szinte minden mást lehet majd a metaverzumban, ígéri az Emirates. A légitársaság jelezte: soha nem látott, teljes körű virtuális élményt fog kínálni utasainak a repülőgépbe beszállástól a célállomáson lévő hotel szobájának kilátást is figyelembe vevő kiválasztásáig. Mindez nemcsak virtuális lesz, hanem állítólag nagyon is valóságos.

A techszcénában mindenki a metaverzumról beszél, de praktikus megoldásokat egyelőre nagyon kevesen kínálnak. A szűk kör hamarosan az Egyesült Arab Emírségek légitársaságával bővül: az Emirates a Dubajban zajló Arabian Travel Market 2022 utazási szakkiállításon jelentette be, hogy szolgáltatásai közül többet is elérhetővé tesz a metaverzumban.

Adel Ahmad Al Redha, az Emirates Airline ügyvezető igazgatója a rendezvényen arról beszélt, hogy a digitalizáció rengeteg vívmánya elérhető már évek óta, de azokat eddig darabokban használták, nem pedig összekapcsolva. A légitársaság 2018-ban a világon elsőként vezette be a virtuális valóság (VR) technológiájára építő 3D-s ülésfoglalást. Tavaly pedig szintén elsőként adott ki VR-alkalmazást, mely segítségével otthon ülve is körbe lehet nézni az Airbus A380-as óriásgépek fedélzetén.

Al Redha véleménye szerint a metaverzum és kapcsolódó technológiái segítségével a különböző alkalmazások és szolgáltatások egy nagy egésszé állnak majd össze, melyben a légitársaság működésének javarésze megvalósítható lesz.

Érdemes megnézni az Emirates új osztályát: fotókon a Premium Economy kabin

A klasszikus turistaosztály fölé célzott kabinosztályt vezet be járatain az Emirates. Az Arabian Travel Market 2022 utazási szakkiállításon leleplezett Premium Economy ízelítőt ad a Business osztály luxusérzetéből.

A dubaji Khaleej Times tudósítása szerint a vezető egy példával érzékeltette az új technológiákban rejlő potenciált, a metaverzumban megtapasztalható ügyfélélményt. „Belép egy repülőgépbe, megnézi az Economy, a Business és a First fedélzeti osztályok üléseit. Ugyanitt átböngészi az étlapot és kiválasztja kedvenceit. Ezután folytatja a virtuális világban a túrát a repülőtérre, ahol a vámmentes üzletekben [látványos, élethű módon] bevásárol még az otthona kényelméből. És megkapja a kiválasztott termékeket a repülőgépen” – részletezte Adel Ahmad Al Redha. Szerinte a teljes élmény arra is kiterjed majd, hogy az utasok még a metaverzumban megnézhetik és kiválaszthatják, hogy a desztináción milyen hotelszobát szeretnének: nem csak a konkrét szobákban „járhatnak körbe” virtuálisan, hanem azok ablakán kitekintve azt is számításba vehetik, melyik apartmanból milyen kilátás várja majd őket.

VR-élmény az Emirates pavilonjában a 2020-as dubaji világkiállításon. Házhoz szállítva
Emirates

Az Emirates igazgatója szerint a légitársaságok működését a következő években jelentősen át kell majd alakítani. „Nem gondolok, hogy a vállalatoknak ezen a téren van választásuk. Azok a cégek, amelyek nem vezetik be ezeket a technológiákat, nehezen tartják majd a lépést a világgal” – hangsúlyozta Al Redha.

Az ügyvezető igazgató azt mondta, a közeljövőben konkrétumokkal is előáll majd az Emirates.

Az Egyesült Arab Emírségek az utóbbi hetekben nagy hangsúlyt fektet a most legígéretesebbnek tűnő webes technológiára. Múlt héten Dubaj virtuális javakat szabályozó hatósága, a VARA bejelentette: állami hatóságként a világon először központot hoz létre a metaverzumban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.