A tengervíz sótalanítása emberek milliárdjai számára lenne létfontosságú, eddig azonban nem sikerült hatékony megoldást találni rá. Az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei azonban előállítak egy új fejlesztéssel.
A tengervíz sótalanítása rengeteg problémát megoldana, ezért a mérnökök régóta dolgoznak azon, hogy egy hatékonyan működő rendszert építsenek. Az elmúlt években készült is néhány ígéretes terv: ott van például a dél-koreai megoldás, vagy annak a három egyetemistának az ötlete, ami szintén működőképes lehet.
Ezúttal a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei álltak elő egy elképzeléssel: egy aktatáska méretű sótalanító berendezést hoztak létre, ami képes tiszta ivóvizet készíteni a sós tengervízből. A találmányuknak köszönhetően a tengervíz sótalanítása elérhetővé válhat azok számára, akiknek erre a legnagyobb szükségük van. Az eszközt a Sustainable Systems című tudományos lapban mutatták be.
Az MIT rendszere egy napelem által előállított energiával működik. A találmány az áramot felhasználva elektrodialízis segítségével távolítja el a sót a vízből. Ez azonban önmagában még nem elég: a mérnökök egy ionkoncentrációs polarizációs rendszert (ICP) is bevetettek, amely lehetővé teszi a szilárd anyagok és a baktériumok eltávolítását a vízből. A szakemberek szerint a végeredmény egy olyan tisztaságú ivóvíz lett, ami megfelel az Egészségügyi Világszervezet ivóvízre vonatkozó előírásainak. A szerkezet óránként nagyjából 0,3 liter vizet tud előállítani.
Hogy a mindennapos használat során mennyire vethető be az eszköz, azt egyelőre nem tudni, de ha beválik, akkor az nagyjából 3,8 millió ember problémáját oldaná meg a Földön. Jelenleg 1,1 milliárd ember nem jut megfelelő ivóvízhez, további 2,7 milliárd pedig legalább egy hónapig kénytelen nélkülözni ezt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.