A NASA 11 éve néma Mars-járója, a Spirit korábban egy olyan kőzetre bukkant, amilyet a Földön is találni.
Idén már 11 éve annak, hogy a NASA bejelentette: feladja a próbálkozást, hogy felvegye a kapcsolatot a Spirit Mars-járóval. Az egység 2004-ben érkezett a vörös bolygó felszínére, hogy a Guszev-kráterben folytasson vizsgálatokat. Bár a rover már nem működik, még most is új eredménnyel szolgált a tudomány számára.
Az amerikai Arizonai Állami Egyetem kutatói szerint a Spirit által korábban, valamint a Perseverance által nemrégiben megfigyelt különös sziklák egy hatalmas ősi kalderából származó, katasztrofális robbanások eredménye. A kaldera nem más, mint egy kráterhez hasonló horpadály a felszínen, amit egy vulkán kitörése hoz létre.
Meglepetés érte a NASA kutatóit, ősi kőzetre bukkantak a Marson
A NASA tudósai eredetileg azt gondolták, hogy az általuk látott kőzet vulkáni eredetű.
A kutatókat régóta foglalkoztatják már a marsi kőzetek, amelyek olivinben gazdagok. Ez egy szilikátásvány, ami a magmából származik. Az biztos, hogy a Marson egykoron erős volt a vulkáni tevékenység, de az nem volt egyértelmű, hogy ezek a lerakódások miként keletkeztek: ezeket okozhatta a köpenyből feltörő magma, egy aszteroida becsapódása és egy lávafolyam is – írja az IFLScience.
Az Icarus folyóiratban közölt publikáció szerint a lerakódások ignimbritben gazdagok. Ez egy olyan kőzet, ami a vulkánkitörések során kilökődő piroklasztikus anyagból keletkezik. A Spirit mikroszkópja korábban képet készített egy ilyen kőzetről, és az nagyban hasonlított a földi kőzet összetételére. A szakemberek szerint ez egyértelművé teszi, hogy a marsi kőzet egy ősi, kataklizmikus vulkánkitörés eredményeként jött létre.
A kutatók úgy vélik, hogy a Perseverance is hasonló kőzetekből vett mintát. Hogy ez valóban így van-e, azt akkor tudhatjuk meg, amikor ezeket a mintákat visszahozza a NASA a Földre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.