Tech MTI 2022. május. 02. 19:03

Mennyit alszik naponta? A tudósok pontosan belőtték, mennyit kellene

Brit és kínai kutatók több tízezer ember egészségügyi adatait vizsgálták, és rengeteg tesztet is kitöltettek, hogy kiderüljön, mennyit érdemes aludni naponta.

A Cambridge-i Egyetem és a sanghaji Fudan Egyetem tudósai majdnem félmillió 38 és 73 év közötti felnőtt adatait vizsgálták meg a UK Biobank brit adatbázisból. A vizsgálatban részt vevőket alvási szokásaikról, mentális egészségükről és jólétükről kérdezték, és egy sor kognitív tesztet is végeztettek velük. Csaknem 40 ezer résztvevő esetében a kutatók megkapták az agyukról készült MRI-felvételeket és a genetikai adataikat is.

Megerősítették a kutatók: működik Salvador Dalí különleges alvástechnikája

A különleges festő, Salvador Dalí úgy vélte, ha magához tér, mielőtt majdnem elaludna, azzal fokozni tudja a kreativitását. Úgy tűnik, igaza volt.

Az adatok elemzéséből kiderült, hogy a középkorú és idősebb emberek esetében 7 óra az éjszakai alvás optimális időtartama. A tudósok hangsúlyozzák:

a napi 7 órának nem egy hét vagy hónap átlagában kell kijönnie, hanem fontos az is, hogy minden éjszaka nagyjából tartsuk az „előírást”.

A túl rövid, de a túl hosszú alvás is összefüggésbe hozható a kognitív teljesítmény csökkenésével, az érintettek lassabban teljesítették a teszteket, és gyengébb volt a figyelmük, valamint rosszabb a problémamegoldó képességük

az ideálisnál rendszeresen kevesebbet vagy többet alvó embereknél gyakrabban jelentkeztek a szorongás és a depresszió tünetei, és rosszabb volt a közérzetük.

Az eredmények birtokában a kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy különösen idős korban nagyon fontos a jó alvás.

Nature Aging című tudományos folyóiratban publikált kutatás szerint az ennél jelentősen több vagy kevesebb alvás a mentális egészség romlásával és a rosszabb mentális teljesítménnyel hozható összefüggésbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.