A Hubble űrteleszkóp már évtizedek óta kémleli a világegyetemet, ami közben rengeteg eseményt dokumentált. Legújabb munkája azonban a korábbiaknál is különlegesebb.
A Hubble űrteleszkóp egymással ütközni készülő galaxisokat örökített meg egy olyan felvételen, ami a NASA kutatóit is rabul ejtette – írta meg a Space.com űrtudományi híroldal. A felvétel alanya az úgynevezett Hickson-kompaktcsoport 40 (HCG 40), amely öt galaxisból áll.
A szakértők úgy tartják, hogy a csoport galaxisai idővel egyetlen rendszerré állnak össze, de ez a folyamat nagyon nem mostanában ér majd véget: a becslések szerint még évmilliárdokig eltarthat.
A Hubble mostani megfigyelései még több információt nyújthatnak a tudósoknak arról, hogy miként formálódnak a galaxisok. A NASA-nál úgy vélik, hogy az ilyen szoros csoportosulások a világegyetem korai időszakában még gyakoribbak lehettek, mert a túlhevült anyaguk energikus fekete lyukakat, úgynevezett kvazárokat táplálhatott.
A szakértők szerint a HCG 40 a Földtől mintegy 300 millió fényévre található. Ugyanakkor nem ez az első ilyen csoportosulás, hiszen a NASA tudósai legalább száz ilyen, de legalábbis ehhez hasonló kompakt csoportot ismernek. A HCG 40 viszont kitűnik ezek közül. Ennek oka, hogy a csoport nem tartozik egyetlen nagyobb galaxishalmazhoz sem.
Hogy ez a csoport hogyan jött létre, az még vita tárgya.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.