Márciusban több mint 50 ezer informatikus hagyta ott az országot, és könnyen lehet, hogy még tízezrek követik őket. A súlyos helyzet miatt Moszkva eltörölte az IT-szektorban dolgozó fiatal férfiak hadkötelezettségét.
Az Ukrajnában indított orosz offenzíva óta informatikusok tízezrei hagyták el Oroszországot – írta meg az Sg.hu. A portál szerint a kivándorlást a nemzetközi szankciók alapozták meg, amelyek miatt több óriáscég egyszerűen felfüggesztette működését az orosz piacon.
Az Oroszországot elhagyó (vagy elhagyni készülő) programozók jellemzően Törökországban, az Egyesült Arab Emirátusokban, Örményországban, illetve a délkelet-ázsiai és a balti országokban keresnek maguknak új munkahelyet.
A cikkben idézik Szergej Plugotarenkót, a Russian Association of Electronic Communications (RAEC) nevű szervezet igazgatóját is, aki korábban arról beszélt, hogy márciusban összesen 50 ezer IT-s szakember hagyta el átmenetileg vagy végleg Oroszországot. Ez a szám azonban tovább nőhet: a legfrissebb jelentések szerint a későbbiekben
70, de akár 100 ezer informatikus is követheti a már kivándoroltak példáját.
A helyzet olyannyira súlyos, hogy Moszkva eltörölte az IT-szektorban dolgozó fiatal férfiak hadkötelezettségét. Ez viszont csak pillanatnyi megoldást jelent, mivel a szankciók miatt el sem érhetők a szoftverfejlesztés alapvető eszközei, és ez nem csupán a hardverbeszerzéseket érinti.
Nulláról százra, pénz nélkül: hasznos alkalmazások és weboldalak programozni tanuláshoz
Egyre kevésbé hihető indoklás a "nem tudom"-ra az, hogy "nem volt pénzem megtanulni". Rengeteg ingyenesen vagy nagyon olcsón hozzáférhető online tanfolyam, oktató weboldal és alkalmazás segíti azt, aki meg szeretne tanulni valamit - például kódolni.
Konsztantyin Szonin, a Chicagói Egyetem közgazdásza szerint – ő évekkel ezelőtt hagyta ott Oroszországot – a mostani kivándorlási hullám akár 10–15 esztendővel is visszavetheti az orosz IT-ipart. Konsztantyin Szonin szerint mivel jól fizetett munkakörökről van szó, a kivándorlóknak van pénzük erre, ráadásul egy laptoppal és internetkapcsolattal ők a világ bármely tájáról folytathatják tevékenységüket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.