Tech hvg.hu 2022. április. 12. 19:03

Megfejtették, miért lehet ennyire különböző a Hold két oldala

A Hold Földhöz közelebbi, és tőlünk távolabbi oldalának felszíne között nagyon nagy a különbség. A miértre már eddig is született néhány magyarázat, most azonban egy egészen új elképzeléssel álltak elő a tudósok.

Mivel a Földről a Holdnak mindig ugyanaz az „oldala” látszódik, ezért sokáig nem lehetett tudni, miként is nézhet ki az égitest sötét oldala. Csak amikor az első űrszonda megkerülte, akkor derült ki: a Földről sosem látott rész teljesen másként fest, mint ahogy azt addig gondolták a szakemberek.

A csillagászok hatvan éve próbálnak magyarázatot adni, miért olyan nagy a különbség a két felszín között. Most egy olyan elmélettel álltak elő, ami valószínűleg közel állhat az igazsághoz. A szakemberek úgy vélik, hogy a differenciát a Hold legnagyobb becsapódási kráterében kell keresni.

NASA

Az úgynevezett Hold-tengerek a közelmúltben kitört hatalmas lávafolyamok eredményei, amelyek azonban nem fedték be teljesen a krátereket. A kérdés, hogy miért történt az egyik féltekén sokkal több ilyen, mint a másikon.

A Science Advances folyóiratban publikált tanulmány szerint a Déli-Sark-Aitken medence (SPA) kialakulásakor hőhullám söpört végig a Hold belsejében, ami egyensúlyhiányhoz vezetett. A SPA a Naprendszer egyik legnagyobb becsapódásaként jött létre, amely felszíne alatt fém található, amit valószínűleg az aszteroidának köszönhetően került oda.

A szakemberek úgy vélik, hogy a hatalmas hő hatására a köpeny megolvadt, ami pedig lávafolyamot idézett elő.

Hogy miért van egy „fánk" a Hold felszínén? A NASA most elmagyarázza

Még az Apollo-17 repülése során gyűjtötték be az űrhajósok azokat a holdmintákat, amik azóta is érintetlenül hevernek egy speciális tárolóban. A NASA azonban már nagyon szeretné felnyitni, és ezt hamarosan meg is teszi.

A Hold a kis méretéből adódóan gyorsabban kezdett el kihűlni, mint a Föld, ami azt is jelentette, hogy többé nem volt rajta vulkáni aktivitás. A modell szerint azonban a becsapódás hatására megolvadt az égitest köpenyének külső rétege, ez pedig vulkánkitöréshez vezetett 300-600 millió évvel a becsapódás után.

Bár a becsapódás a Hold túloldalán történt meg, a hő a Földhöz közeli oldalra tevődött át, és itt történt a vulkánkitörés is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.