A Vörös-erdő területén – ami a csernobili tiltott zóna legszennyezettebb része – az ukrán drónfelvételek alapján lövészárkokat ástak az orosz katonák.
Az ukrán csapatok nemrég visszafoglalták a csernobili atomerőmű melletti Pripjaty települést, és az atomerőműre is kitűzték az ukrán zászlót. Az ukrán állami atomenergiai vállalat, az Energoatom most a Telegramon tett közzé egy, az ukrán hadsereg által készített drónfelvételt az atomerőmű körüli tiltott zóna egyik erősen radioaktív területéről.
A CNN beszámolója szerint a felvételen azt látni, hogy a területről levonult orosz hadsereg gödröket és lövészárkokat ásott a Vörös-erdő területén. A terület neve onnan ered, hogy a csernobili atomkatasztrófa által bekövetkezett radioaktív kihullás utáni napokban a korábban zöld fenyőerdő vörösesbarna árnyalatúvá változott. Ez a 30 kilométeres tiltott zóna egyik legszennyezettebb részének számít.
A CNN szerint a videó alapján a területen tankok is mozogtak, amelyek szintén megbolygatták a talajt. Az így felkavarodott radioaktív port a katonák – akik nem viseltek védőfelszerelést – valószínűleg belélegezték.
Aszódi Attila: Ezek a teendők, ha jelentős radioaktív anyag kerül a levegőbe
Aszódi Attila nukleáris szakértő végigvette, mennyire van szükség a jódtablettára vagy épp egy sugárzásmérő eszközre.
Az Energoatom már napokkal korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy nem tudni, mit csináltak az oroszok a Vörös-erdőben, de az ott lévő katonák komoly sugárterhelést kaphattak. Békeidőben mindenki számára tilos oda a belépés, kivéve, ha ott dolgozik vagy külön engedéllyel rendelkezik.
Az orosz–ukrán helyzetet tudósításunkban követheti nyomon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.