A 2022 FD1 jelű űrszikla egy kisebb aszteroidának számít. Ugyanaz fedezte fel, aki az év első üstökösét is.
Sárneczky Krisztián, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársának izgalmasan telik a 2022-es év: ő volt ugyanis, aki kiszúrta az esztendő első üstökösét, amit őróla is neveztek el. A csillagász neve most pedig egy újabb felfedezés miatt került fel az űrtudománnyal foglalkozó híroldalakra.
Sárneczky ezúttal egy kisebb aszteroidát szúrt ki – írta meg erről a Space.com. A 2022 FD1 jelű űrszikla egy 2-4 méteres objektum volt, és március 25-én észlelték. A bolygónk felé tartott, de végül elrepült mellettünk.
A Space.com szerint az aszteroida tőlünk mintegy 8500 kilométeres távolságra száguldott el. Sárneczky minderről a Twitter-oldalán is megemlékezett, jelezve azt is, hogy az objektum pályája módosult:
Significant change of the inclination of my new close approacher #2022FD1 (aka #Sar2594) during its flyby: i=9,4 deg -> 4,5 deg. (data: @AdrienCoffinet, graphics: @MinorPlanetCtr) pic.twitter.com/hQeKqG935d
— Krisztián Sárneczky (@sarneczky) March 25, 2022
A magyar csillagász még korábban egy másik aszteroidát is észlelt – ez volt a 2022 EB5, egy nagyjából három méter széles űrszikla. Ez Izland és Norvégia között lépett be a légkörbe. Egyúttal ez volt az ötödik olyan kisbolygó, amelyet az ütközés előtt röviddel fedeztek csak fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.