Ukrajna évek óta próbálja beszerezni a Pegasus kémszoftvert, ám lapértesülések szerint az izraeli védelmi minisztérium tisztségviselői megakadályozták ezt a törekvést.
Az izraeli védelmi minisztérium tisztségviselői megakadályozták Ukrajnát abban, hogy vásároljon az NSO Group által kínált Pegasus kémszoftverből – számolt be róla a Gizmodo. A döntés hátterében az oroszoktól való félelem áll, Izrael ugyanis nem szeretne emiatt konfrontálódni Oroszországgal.
A The Guardian és a The Washington Post által megszólaltatott források azt állítják, hogy Ukrajna már 2019 óta próbálja beszerezni a Pegasus kémszoftvert, ez azonban az izraeli védelmi erők miatt mindezidáig nem sikerült. Mint ismert: a Pegasus észrevétlenül telepíthető a megfigyelendő személy mobiljára. Miután ez megtörtént, a titkosszolgálat elérheti az illető fényképeit, dokumentumait, sőt, a titkosított üzeneteit is el tudja olvasni.
A szoftverhez ugyanakkor nem könnyű hozzáférni. A The Guardian beszámolója szerint először az izraeli védelmi minisztériumnak kell engedélyt adnia arra, hogy az NSO Group egy potenciális vevő számára értékesíteni tudja a kémprogramot. Ezt az engedélyt számos ország esetén megkapta a gyártó: például Magyarország vásárlására is rábólintottak a tisztviselők. A Pegasust sok esetben azonban újságírók, ellenzéki politikusok és civil aktivisták megfigyelésére használták.
A globális mobilhálózatokhoz akarhatott hozzáférést a Pegasus kémszoftver gyártója
Egy, az amerikai Igazságügyi Minsztériumnak évekkel ezelőtt küldött levél szerint az NSO Group egy "zsák pénzt" akart adni a Mobileum nevű amerikai cégnek, hogy segítsenek hozzáférni a külöbnöző mobilhálózatokhoz.
A lap forrásai úgy nyilatkoztak, hogy az izraeli tisztviselők attól tartottak, ha az ukránok a Pegasus segítségével figyelnek meg orosz telefonszámokat, akkor azt Oroszország az ország elleni agressziónak fogja tekinteni. Az Egyesült Államok ugyanakkor állítólag támogatta az ukrán törekvéseket. A Gizmodo megjegyzi: Észtország korábban megkapta a hozzáférést a kémprogramhoz, ám 2019-ben tisztázatlan körülmények között visszavonta azt az NSO. A cég nem reagált a témával kapcsolatos megkeresésekre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.