A szerkezetet a japán Hitachi építette, még 2016-ban. A rekordok könyvébe ugyanakkor csak 2019-ben került be.
Kínában, a CTF Pénzügyi Központban található a világ leggyorsabb liftje, amelyet a japán Hitachi készített el még 2016-ban a Rakéta összefoglalója szerint. A szerkezet olyannyira gyors, hogy aki a földszintről szeretne a legfelső, 95. szintre jutni, annak mindössze 42 másodpercet kell várnia erre.
A bravúrt különféle technikákkal sikerült elérnie a Hitachinak. A lift amúgy nem is egyetlen lift, hanem két ilyen szerkezet, egymásra építve, amely a portál szerint 75,6 kilométer/órás sebességgel fuvarozza az utasokat.
A szuperlift hátránya, hogy a nyomógomb, illetve a megállítás csak a negyedik emeletig működik: azután már nem lehet beszállni, az utasok onnan egyenest a 95.-re mennek.
Ahhoz, hogy kiküszöböljék a gyorsulás okozta technikai és egészségügyi problémákat, a Hitachi szakemberei különleges alkatrészeket építettek be, melyek csökkentik a kabin vibrációját. A szerkezet emellett nyomáskiegyenlítőt használ, hogy ne duguljon be az utasok füle és egy speciális, a súrlódás okozta hőnek ellenálló anyagból készült fékrendszert, melyet egy elektronikus megoldás is segít.
A liftek lefelé lassabban, 35 km/órás sebességgel közlekednek. Amúgy pedig egyenként huszonegy, nem túl megtermett (76 kilós) személy befogadására alkalmasak.
Az eszközök bár már használatban vannak, a világrekordot csak 2019 szeptemberében hitelesítette a World Record Academy – ezzel pedig megelőzték a korábbi csúcstartót, a Mitsubishi Electric által tervezett, a Shanghai Towerben működő lifteket, melyek 73,8 km/órával képesek haladni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.