A OneWeb nevű brit cég 36 műholdját pénteken vinné a világűrbe egy Szojuz rakéta, a jelen állás szerint azonban ez elmarad.
Az Ukrajna megszállására adott szankciók hatására nemcsak a nyugati cégek kezdték el felfüggeszteni az oroszországi jelenlétüket, az űrkutatás terén is elindult egyfajta szétválás. Oroszország jelezte, felfüggeszti a Szojuz rakéták indítását az európai szankciók miatt, amire az Európai Űrügynökség is elkezdte megszakítani a kapcsolatot a Roszkoszmosszal.
Most ismét az oroszok léptek: az űrkutatási hivatal bejelentette, hogy nem fogja felbocsátani a OneWeb nevű cég internetes műholdjait. A Roszkoszmosz azt is jelezte, csak abban az esetben hajlandó ezt mégis megtenni, ha a vállalat biztosítékot ad arra, hogy az eszközöket nem fogják katonai célra felhasználni, az Egyesült Királyság pedig megválik a részesedésétől a OneWebben.
A Roszkoszmosz Szojuz rakétája pénteken indulna útnak, és 36 műholdat vinne magával.
Dmitrij Rogozin, a hivatal vezetője szerint a Roszkoszmosz a brit szankciókra válaszul döntött úgy, hogy nem segít pályára állítani a műholdakat – írja a CNBC. A britek korábban megtiltották az orosz hajóknak, hogy behajózzanak az Egyesült Királyság kikötőibe, valamint szankciókkal súlytották az orosz pénzügyi rendszert.
Kwasi Kwarteng, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere a Twitteren arró írt, hogy nem adják el a OneWebben szerzett részesedést. Rogozin két napot adott a briteknek arra, hogy átgondolják a döntést.
There's no negotiation on OneWeb: the UK Government is not selling its share.
— Kwasi Kwarteng (@KwasiKwarteng) March 2, 2022
We are in touch with other shareholders to discuss next steps...
A OneWeb eddig 428 műholdat bocsátott fel a Szojuzzal. A globális lefedettséghez 648 műholdra lesz szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.