Eredetileg áprilisban indult volna útnak több Galileo műhold, ám az indításuk bizonytalan ideig szünetel az orosz–ukrán háború miatt.
Miután az Európai Unió (is) pénzügyi szankciókkal sújtotta Oroszországot az Ukrajna ellen indított háború miatt, az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz bejelentette: átmenetileg felfüggeszti a Szojuz rakéta indítását Francia Guyanából.
A Space.com beszámolója szerint a szervezet bizonytalan időre felfüggeszti az együttműködését az európai partnereivel, és a szakembereit is elhozza Francia Guayanából. A Roszkoszmosz mind a 87 dolgozóját kivonná onnan – ők a Szojuz rakéták indításáért felelősek.
⚡ «В ответ на санкции Евросоюза в отношении наших предприятий Роскосмос приостанавливает сотрудничество с европейскими партнерами по организации космических запусков с космодрома Куру и отзывает свой персонал, включая сводный стартовый расчёт, из Французской Гвианы», — @Rogozin. pic.twitter.com/KLm2UQsIEz
— РОСКОСМОС (@roscosmos) February 26, 2022
A lap rámutat: az Arianespac – a világ első, kereskedelmi rakétaindításokkal foglalkozó vállalata – a Szojuz segítségével indított volna útnak áprilisban két Galileo műholdat. Thierry Breton uniós biztos szerint a mostani helyzet nem lesz hatással sem a navigációhoz használt Galileo-rendszerre, sem pedig a tudományos kutatáshoz használt Kopernikusz-programra.
Európa az oroszokkal közösen egy olyan programon is dolgozik, amelynek keretében robotot küldenének a Marsra. Az Európai Űrügynökség vezetője Josef Aschbacher szerint ezt a projektet nem érinti a Roszkoszmosz döntése. Az oroszok ugyanakkor kizárták az Egyesült Államokat a Venyera-D néven ismert küldetésből, amelynek célja a Vénusz tanulmányozása. Ennek fényében viszont fontos kérdés, hogy vajon mi lesz a Nemzetközi Űrállomás sorsa.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.