Tech hvg.hu 2022. február. 24. 08:33

Leállt a szíve, de utána 30 másodpercig még működött a páciens agya

Egy tudományos vizsgálat során a kutatók azt tapasztalták, hogy a halál pillanata előtt olyan agyi aktivitás kezdődhet, amely az emlékek felidézésére is hatással van.

Kutatók most először tanulmányozhatták az emberi agyhullámokat közvetlenül az elhalálozás előtt, és igen meglepő dolgokra bukkantak – írta erről a BBC. A vonatkozó tudományos dokumentációt a Frontiers in Aging Neuroscience című szaklapban tették közzé.

A tudóscsoport egy 87 éves epilepsziás férfi agyhullámait figyelte, amikor a páciens váratlanul szívrohamot kapott és meghalt. Mivel az orvosi műszerek eközben is aktívak voltak, a kutatók ráláthattak a férfi agytevékenységére. A tudósok szerint a jelek a halál pillanatát megelőző és az azt követő 30 másodpercben is ugyanolyan mintájúak voltak, mint amilyeneket az álmodás vagy az emlékek felidézése vált ki.

Az ilyen jellegű agyi aktivitás arra utalhat a kutatók szerint, hogy az ember utolsó pillanataiban még felidézheti élete legfontosabb pillanatait.

Ajmal Zemmar, a tanulmány egyik társszerzője a BBC-nek azt mondta: nem számítottak rá, hogy a vizsgálat ilyen eredménnyel zárul. Szerinte mindaz, amit a kanadai csapat akkor megtapasztalt, az első olyan kutatási eredmények egyike, amihez egy haldokló agy szolgáltatott információt.

Zemmar jelenleg a Louisville-i Egyetem idegsebésze.

A kutató felidézte, hogy amikor a páciens szíve leállította volna az agy vérellátását, az agyhullámai ugyanazokat a mintákat követték, mint amikor magas kognitív igényű feladatokat végzünk. Ilyen például a koncentráció is. A 87 páciensnél ez azonban 30 másodperccel azután is folytatódott, hogy a szíve leállt – ez az a pont, amikor valakit halottnak nyilvánítanak.

Lehetséges, hogy ez az életünk során átélt emlékek utolsó felidézése, amelyek a halálunk előtti utolsó másodpercekben újra lejátszódnak az agyunkban – mondta az orvos. Mivel azonban a vizsgálat egyetlen betegre támaszkodik, Zemmar szerint nem lehet ok-okozati összefüggéseket levonni. Ráadásul az a tény, hogy a beteg epilepsziás is volt, tovább bonyolítja a helyzetet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.