Az alkoholmentes sörök választéka egyre csak bővül, rövidesen pedig olyanok is megjelenhetnek, amelyek íze semmiben sem különbözik az igazitól. A mögöttes módszert dán kutatók fejlesztették ki.
Bár az alkoholmentes sörök eladásai az elmúlt években jelentősen nőttek Európában, még mindig sokan vannak, akik nem szimpatizálnak az itallal, mivel az ízét nem találják olyan jónak, mint a hagyományos sörökét. Rövidesen azonban itt is fordulat következhet be, miután dán kutatók olyan módszert találtak ki, amellyel az alkoholmentes sör íze nem válik „vizessé”.
A megoldást, a Koppenhágai Egyetem professzorának találmányát a Nature Biotechnology szakfolyóiratban mutatták be. „Ami az alkoholmentes sörből hiányzik, az a komló aromája. Amikor eltávolítjuk az alkoholt a sörből, akkor a komlóból származó aromát is kiöljük belőle” – idézi az intézmény közleménye Sotirios Kampranist, a módszer kidolgozójának szavait.
Kampranis és kollégája, Simon Dusséaux különleges molekulák segítségével pótolja a hiányzó aromát. Ehhez a művelethez a sütőiparban pékélesztőnek nevezett mikroorganizmust, valamint monoterpenoidokat használnak. Előbbiek egyfajta miniatűr gyárakként működnek, melyek képesek felszabadítani a komló aromamolekuláit. A kutatók ezeket összegyűjtik, és a sörfőzési folyamat végén hozzáadják a készülő italhoz.
A páros úgy tartja, hogy a módszer sokkal költségkímélőbb, mivel komlót egyáltalán nem tesznek a főzőtartályba. „(…) Csak az illatot és az ízt átadó molekulákra van szükségünk, nem pedig a tényleges komlóra” – mondta Sotirios Kampranis, aki szerint a folyamat egy fenntarthatóbb sörfőzési eljárás kezdetét is jelentheti. Ennek oka, hogy az aromakomlót főként az Egyesült Államok nyugati partvidékén termesztik, ahonnan el kell szállítani. A másik, hogy a komlótermesztés rengeteg vizet igényel.
A mi teljesen kihagyjuk az aromakomlót, ezáltal pedig a vizet és a szállítást is”
– magyarázta a dán professzor, akinek eljárását már több dániai sörfőzdében is vizsgálják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.