Tech hvg.hu 2022. február. 13. 20:03

Mit lehet most tudni a Google különleges szemüvegéről?

Néhány év múlva hasonló lehet a helyzet a virtuális és kiterjesztett valóságot láttató (VR/AR) szemüvegek piacán, mint most az okostelefonokén. Nagy lesz a kínálat, és több gyártónak is lesz majd ajánlata, olyan nagy nevekkel, mint az Apple, az Oppo, a Meta, a Microsoft, és persze ott lesz az okosszemüvegek egyik úttörője, a Google is.

Ha az idei év még nem is, de a következők valamelyike már bizonyosan elhozza a VR/AR szemüvegek korát. Egymás után kapjuk a híreket, hogy a neves (és kevésbé neves) gyártók ilyen eszközt fejlesztenek, így nem meglepő, hogy legutoljára a Google-ről szivárgott ki ilyen hír, ráadásul – egy legalábbis eddig – titkos projektjéről. Az Iris Project keretén belül állítólag egy síszemüvegre hajazó AR eszközt fejleszt a keresőóriás. A San Franciscó-i Bay Area területén végzett munka egy külön épületben történik, amely „speciális kulcskártyás hozzáférést és titoktartási megállapodást igényel”.

Pletykák alapján most úgy tudni, a termék 2024-ben jelenne meg, bár ez inkább csak cél év, semmint kőbe vésett dátum, miután a Google-nek még nincsen meghatározott piacra lépési stratégiája.

ZNR News

A szemüveg (amely az áramot adó akkumulátort is tartalmazza) vezeték nélküli lenne, és külső kamerákat használva állítaná elő a kiterjesztett képet a valós világról. Közeli hardver helyett felhőalapú számítástechnikára bízná a nagy erőforrásigényű grafikai feldolgozást. Az eszközben egy nem meghatározott „egyedi Google processzor” dolgozik, amely feltehetően a tensoron alapul. Erre utal Rick Osterloh hardverfőnök augusztusi kijelentése is, amely szerint a Tensor tökéletes alap a nagy AR fejlesztésekhez.

Ami az operációs rendszert illeti, egyelőre Androidról szól a fáma, azonban tudni kell, hogy még tavaly szeptemberben érkeztek olyan hírek, hogy a Google egy AR OS-t fejleszt egy „innovatív AR-eszközöhöz”, szóval nem lennénk meglepve, ha egy új operációs rendszerrel ismerkednénk meg.

The Verge forrásai szerint mintegy 300 ember dolgozik a Google projektjén, köztük a Pixel csapat néhány tagja, és további százak felvételét tervezik. A projektet a Google laboratóriumi alelnöke, Clay Bavor vezeti, aki az évek során számos korábbi AR/VR/XR projektben vett részt. Ezek közé tartozik a Google Lens, az ARCore, illetve a nemrégiben bemutatott Starline Project (amelyből állítólag ugyancsak 2024-ben lehet elérhető termék). Bravor közvetlenül Sundar Pichai vezérigazgatónak tartozik beszámolási kötelezettséggel.

Bár a Clay Bravor által vezetett projektek közül nem sok vált elterjedt termékké, az Iris projektben sok olyan ismert név is részt vesz, akik garantálhatják a sikert. Itt van például az ARCore-ért felelős vezető mérnöki igazgató (Shahram Izadi), a Google Lensért korábban felelős vezető mérnöki igazgató (Eddie Chung), a Google Asszisztens alkotója, Scott Huffman, a Lytro korábbi műszaki igazgatója, Kurt Akeley, és a Facebook/Meta AR szoftver korábbi vezetője, Mark Lucovsky. A másik biztosíték pedig az lehet, hogy a Google sem most kezd kísérletezni ezzel a technológiával, már 2012-ben bemutatta be Google Glasst. fogyasztói termékként ugyan megbukott, de vállalati környezetben továbbra is használják. Idetartozik az is, hogy a Google tavaly megvásárolta a North okosszemüveg-gyártót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?