Tech MTI 2022. február. 03. 08:03

Egy egyszerű szemvizsgálattal 3,5 éves pontossággal kideríthető a halálozás kockázata

A retina kora és az ember tényleges életkora közötti különbség előre jelezheti a halálozási kockázatokat egy új tanulmány szerint.

A Kuangcsou tartományi kórház, a Szun Jat-szen Egyetem, az ausztráliai Melbourne-i Egyetem és más kutatóintézetek munkatársai egy brit egészségügyi adatbázis, a UK Biobank adatait használták fel egy új tanulmány elkészítéséhez. Az adatbankban csaknem 47 ezer ember 80 169 szemfenék-felvételéhez fértek hozzá.

A szemfenék a szem belső, hátsó felszíne, amelyet a retina, a makula, a látóideg és az erek alkotnak. Vizsgálata segíthet bizonyos szembetegségek diagnosztizálásában.

A vizsgált anyagok közül 19 200 viszonylag egészséges résztvevő felvételeit használták fel az életkort előrejelző mesterségesintelligencia-algoritmus kifejlesztéséhez. 35 913 résztvevőről voltak halálozási adatok, ezeket használták a retinális és a valós életkor, valamint a halálozás közötti kapcsolat vizsgálatára.

A British Journal of Ophthalmology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a mesterséges intelligencia 3,55 év pontossággal tudta megállapítani várható élettartamot.

Alaposan megnézték egy rákbeteg szemét a tudósok, és olyat láttak, amit eddig soha

A világon elsőként sikerült lencsevégre kapni a Cserenkov-effektust egy sugárkezelésen áteső beteg szemében. A tudósok eddig arról is vitatkoztak, hogy ilyesmi egyáltalán lehetséges-e.

A kutatók szerint a mély tanulás segítségével észlelni lehet az öregedés nyomait a szemfenéki képeken, és nagy pontossággal jósolható meg az életkor. Hozzátették, hogy további vizsgálatokra van szükség az összefüggés mögötti mechanizmus feltárásához.

A retina életkoreltérése biomarkere lehet az öregedésnek, amely szorosan összefügg a halálozási kockázatokkal. Ez a személyre szabott beavatkozások megvalósítását jelentheti, valamint a szemfenék-felvételek szűrőeszközként való felhasználását is előrevetíti – derült ki a kutatásból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?