A gamer perifériákról ismert Razer az év eddigi legkülönlegesebb technológiai ötletét prezentálta a Las Vegas-i CES-en. Mit szólna egy számítógéphez, ami mindig az aktuális feladathoz igazodik?
Moduláris – akik követik a technológiai híreket, már biztosan találkoztak az úttörőnek tűnő kifejezéssel, melyet a mobilipar különféle fejlesztései terjesztettek el. A koncepcióhoz olyan készülékek tartoznak, melyek (majdnem) szabadon alakíthatók. A projekt a pénztárcabarát felhasználást hangsúlyozza, vagyis, hogy a tulajdonos ne vásároljon egy egész készüléket, ha az már elöregedett. Csupán azokat a részeket szerezze be (például kamera, akkumulátor), amik valóban megérettek a cserére.
Bár az ötletből született is néhány remek eszköz, a választék soha nem volt túl nagy. A gyártók ettől függetlenül sorra jelentik be szabadalmaikat (gondoljunk csak a Xiaomi összelegózható készülékére), de ezt ma már nem csupán a telefonos szegmensben tapasztalni. A drága, de sokak szerint minőségi egereiről és billentyűzeteiről ismert Razer például számítógépben alkotna hasonlót. Ez az ötlet azonban nagyban különbözik az eddig látottaktól: az amerikai-szingapúri cég egy asztalnyi berendezésben gondolkodik, mely a feladatnak megfelelően variálható.
A Project Sophia legfőbb elemét ennek megfelelően egy nagyobb (OLED) kijelző és négy, megerősített láb alkotja. A váz mágneses, hogy a cserélendő dolgok azonnal a helyükre pattanjanak és ott is maradjanak.
A Razer víziójában négyféle felhasználás szerepel, melyek egyike a játék. Ebben a felállásban a gép használója a programhoz illeszkedő gyorsbillentyűket, hangkeverőt, illetve a PC teljesítményét ellenőrző ablakokat kap. Ha viszont streamelné (vagyis videón, illetve az interneten keresztül másoknak is megmutatná) az adott tartalmat, akkor csak elég lenne egy webkamerát és egy mikrofont rápattintani a készülék egy-egy oldalára. Az előtte lévő paneleken ilyenkor természetesen a feladathoz illeszkedő információk jelennének meg. Rendkívül futurisztikus ötlet, melyet a The Verge is elismerő szavakkal kommentált.
Ahogy azonban a technológiai portál rámutatott, mindebből csak akkor lehetne értékelhető projekt, ha a Razer vállalná is a kiegészítők legyártását és nem csillagászati árú forgalmazását. Erre azonban nem sok esély mutatkozik, de az ötlet sem valószínű, hogy megvalósul. A cég ugyanis nem először vág bele ilyen álmokba: már 2014-ben is felvetődött is készítenénk egy hasonló berendezést, de Project Christine-ként bemutatott eszközből azóta sem lett tömegtermék.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.