A kutatók szerint az elmúlt néhány évtizedben jelentősen felgyorsult az Antarktiszt körülölelő tengeráramlat, ami azt mutatja, hogy egyre nagyobb hőt nyelnek el a világ óceánjai a globális felmelegedés miatt.
Komoly változást figyeltek meg a tudósok a Nyugati-Szél-áramláson (Antarctic Circumpolar Current, ACC), amely az Antarktiszt veszi körbe, ilyen módon gátat képez a tőle északabbra lévő langyosabb szubtrópusi vizek, valamint a déli hideg vizek körül, így segít alacsonyabban tartani a hőmérsékletet a fagyott kontinens körül.
A The Weather Network szerint a szakemberek mérései azt mutatják, hogy az ACC áramlása elkezdett felgyorsulni. Ennek oka, hogy az áramlattól északabbra fekvő szubtrópusi vizek a globális felmelegedés miatt jelentős mennyiségű hőt nyeltek el. Az 1970-es évek óta ugyanis az üvegházhatású gázok miatt a légkörben keletkező hőmennyiség több mint 90 százalékát az óceánok nyelték és raktározták el. A Déli-óceánra pedig, amelyen az ACC is keresztülfolyik, ez különösen igaz.
A tudósok azt vették észre, hogy ez a pluszhő növeli a hőmérséklet-különbséget az áramlat által elválasztott két vízterület között, ez pedig növeli az ACC sebességét.
A Nature Climate Change című tudományos lapban publikált mérési eredmények szerint a felmelegedő globális hőmérséklet a térségben uralkodó nyugati szelekre is hatással van, az ACC közelében lévő kisebb, körkörös áramlatokat (örvényeket) pedig élénkíti.
[Hatalmas a kár az Északi-sarkvidéken, eltűnt 11,4 milliárd tonna jég]
Az ACC mozgását többnyire a szelek irányítják, ám a jelek szerint a hőmérséklet-különbség most már jóval nagyobb hatással lehet rá. A szakemberek szerint az áramlat az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben felgyorsult. Mindez épp ellentétes azzal a jelenséggel, ami a Golf-áramlatnál tapasztalható: a szakemberek ott attól félnek, hogy az leállhat, és ha ez megtörténik, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.