Tech hvg.hu 2021. december. 26. 08:03

Emberi agysejteket tanítottak meg videójátékozni elszánt kutatók

Az embert egyelőre nem pipálják le, de így is gyorsabban tanulnak azok a miniagyak, amiket ausztrál tudósok hoztak létre. A pingpongozás már jól megy nekik.

Egy biotechnológiai startup, a Cortical Labs kutatói megtanították az emberi agysejtek Petri-csészében lévő állományát arra, hogyan tudnak a Pong nevű videójátékkal játszani – számolt be a meghökkentő eredményről a New Scientist.

A Cortical által létrehozott „miniagyak” nyolcszázezer-egymillió agysejtből állnak, ami nem számít soknak. Egy átlagos embernek ennél ugyanis sokkal több, közel 90 milliárd agysejtje van. A munka eredménye ettől függetlenül óriási előrelépés, amit Brett Kagan, a Cortical Labs tudományos vezetője sem győz hangsúlyozni. Szerinte a kitanított miniagyak joggal nevezhetők „kiborgagyaknak”.

A csapat azzal kezdte a kutatást, hogy elkészítette a pingpongra hasonlító játék egy leegyszerűsített, egyszereplős változatát. A tanulmány szerint a tömb jobb vagy bal oldalára küldtek egy jelet, amely jelzi, hogy hol van a labda, az agysejtek neuronjai pedig jeleket küldtek vissza, hogy mozgatni tudják az ütőt.

A miniagyak nem olyan ügyesek, mint egy ember, de sokkal gyorsabban tanulnak, mint az ilyen célra beprogramozott mesterséges intelligenciák. Kagan ezért úgy emlegeti a projektet, mintha a Mátrix egy különleges változatát alkották volna, ahol a miniagyak azt hiszik, hogy ütőként léteznek, és nincs más feladatuk, csak eltalálni a labdát.

A Cortical Labs abban reménykedik, hogy a munka olyan kifinomult technikákhoz vezethet, ami megnyitja az utat a számítástechnikai eszközökkel kiegészített, de „élő” szerkezetek felé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.