Tech hvg.hu 2021. december. 18. 16:03

Új divat a vállalatoknál a nulla bizalom: ne bízzanak meg automatikusan senkiben, még cégen belül sem

A zero trust nevű biztonsági koncepció egyre nagyobb teret hódít magának az informatikában. Középpontjában az az alapelv áll, hogy a szervezetek automatikusan nem bízhatnak meg senkiben, sem a céges hálózaton belül, sem azon kívül. A koncepció szerint a hozzáférés engedélyezése előtt ellenőrizni kell mindent és mindenkit, ami a rendszerhez csatlakozik.

A One Identity, a jogosultság- és hozzáféréskezelési megoldások egyik piacvezető szoftvercége kutatást készített ezernél is több, nyugat-európai, észak-amerikai és ausztráliai közép- és nagyvállalat körében a legújabb IT-biztonsági koncepcióról, a zero trustról. A vizsgálat eredményei a nemzetközi trendeket egyre kisebb késéssel követő magyar piacon is relevánsak – hangsúlyozza közleményében a Balasys informatikai szolgáltató.

Az eredmények szerint a vállalatok 14 százaléka már bevezetett, 39 százalék elkezdett bevezetni, 22 százaléka pedig az elkövetkező egy évben fog bevezetni zero trustra épülő megoldást. A megkérdezettek véleménye szerint a koncepció bevezetését a hozzáférések folyamatos ellenőrzésével (49%) és a felhasználók hozzáféréseinek és kiemelt jogosultságainak monitorozásával (48%) érdemes elkezdeni.

Csak a megkérdezettek ötöde (21%) biztos abban, hogy szervezete pontosan érti a zero trust modell lényegét.

A bevezetés előtt álló két leggyakoribb akadály az azt illető bizonytalanság, hogyan érdemes nekikezdeni (32%), és a folyamatos jogosultság- és hozzáférés-kezelés bevezetésének szükségessége (32%).

A portfóliójában zero trust megoldásokat is kínáló Balasys szakértői szerint felhőalkalmazások, a céges használatra fogott saját eszközök (BYOD) és az otthoni munkavégzés eltüntették a céges hálózat határait – a klasszikus értelemben vett, megbízható vállalati hálózatok már a múlté. Az informatikai csapatok ma már csak korlátozottan képesek ellenőrizni a felhasználói eszközöket és az IT-infrastruktúrát.

A cég szerint ezt trendet felismerve nyer egyre nagyobb teret a zero trust koncepció, aminek fontosságát 2021 májusában Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke is kiemelte az USA kibervédelmét javítani szándékozó rendeletében: „a szövetségi kormányzatnak követnie kell a biztonsági legjobb gyakorlatokat, a zero trust architektúra irányába kell haladni”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.