Katonai projektek a világ szinte minden részén zajlanak. Egyik-másikból pedig a NASA is kiveszi részét, hiszen van, hogy olyan technológiákat kell tesztelni, amiket űrbéli körülményekre terveztek. Egy ilyen misszió kezdődött nemrég az űrhaderő (Space Force) vezényletével.
December 7-én egy Atlas-V rakéta indult útnak a floridai Cape Canaveral 4-es indítóállomásáról, hogy új műholdakat állítson Föld körüli pályára. Ezek között pedig az űrhaderő (Space Force) eszköze is megtalálható – írta meg a Space.com. A műszerek kísérleti jelleggel fognak működni, 36 ezer kilométeres geostacionárius körpályán.
A portál hozzáteszi, hogy ahogy más nemzetek (például Kína és Oroszország), úgy Amerika is végez kísérleteket az űrben. Ezek alatt olyan katonai technológiákat kell érteni, amiket például felderítéshez, információgyűjtéshez használhatnak. A részleteket azonban a legtöbb esetben homály fedi, és a mostani misszióról sincsenek bővebb adatok, egyet kivéve:
a projektet az STP-3 (Space Test Program-3) néven emlegetik, ami a katonai tesztprogramok tipikus jelzése.
A Space.com szerint a rakéta orrkúpjában – az ismeretlen, titkos technológiák mellett – két műhold biztosan megtalálható volt; ezek egyike egy NASA-eszköz, mellyel lézeres adatátviteli lehetőségeket vizsgálnak. A másik készülék az LDPE-1, (Long Duration Propulsive Evolved Expendable Launch Vehicle), melyet más műholdak használhatnak majd saját feladataik elvégzésére.
A mostani misszió az Atlas-V 90. repülése volt, amely során a legnagyobb tolóerejű 551-es konfigurációt használták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.