Egy új kutatási eredmény azt sugallja, hogy idővel a fertőzésen túljutott, majd a koronavírus elleni védőoltást megkapott emberek szervezetében is csökken az antitestek száma, vagyis nagyobb a veszély, hogy újra elkapják a koronavírust.
Néhány hónapja jelent meg a Science tudományos lapban egy kutatási eredmény arról, hogy létezik úgynevezett szuperimmunitás – vagy más néven hibrid immunitás – a koronavírus ellen. Az érintettek szervezetében nagyon magas az antitestek száma. A kutatók szerint azoknál lehet jelen a szuperimmunitás, akik 2020-ban megfertőződtek a koronavírussal, majd 2021-ben valamilyen mRNS-vakcinával – Pfizerrel vagy Modernával – oltották be őket.
A tudósok akkor arról írtak, hogy a magas antitestszint miatt a szervezet képes lehet ellenállni a különböző variánsoknak is, ám a Nature-ben megjelent legújabb kutatás szerint mégsem ennyire biztató a helyzet.
Az újabb eredmények szerint idővel még a szuperimmunitás is gyengülhet. A független szakértők által egyelőre nem ellenőrzött kutatást még egy, az omikron variáns megjelenése előtt végzett vizsgálatból származik. A tudósok most azon dolgoznak, hogy kiderüljön, mennyire véd hatékonyan az oltás vagy a korábbi megbetegedés az új mutáció ellen. Az előzetes laboratóriumi tesztek azt mutatják, hogy az oltás és a szuperimmunitás bizonyos védelmet nyújthat, utóbbi azonban nagyobb védelmet jelenthet, mint önmagában a vakcina.
Hogy kiderüljön, meddig tart a szuperimmunitás, a stockholmi Karolinska Intézet kutatói több mint 5,7 millió izraeli beteg adatait vizsgálták meg 2021. augusztus elejétől szeptember végéig. Őket három csoportba osztották:
- azokra, akik megfertőződtek, de nem voltak beoltva,
- azokra, akik megfertőződtek és a védőoltás is megkapták, illetve
- azokra, akik nem fertőződtek meg, és már a második vagy a harmadik adagot is beadták nekik.
A kutatók megállapították, hogy a fertőzés mértéke minden csoportban emelkedett a vizsgálati időszakban, vagyis még a szuperimmunitással rendelkezők közül is többen fertőződtek meg, mint korábban. Kiemelték ugyanakkor, hogy ez a fajta védelem továbbra is rendkívül jónak mondható: azoknál, akik a vizsgálat előtt hat-nyolc hónappal kapták meg a második dózist a védőoltásból, hétszer magasabb volt a fertőzési ráta, mint azoknál, akik elkapták a vírust, de csak egyetlen oltást kaptak meg eddig.
Az már egy brit kutatásból nemrég kiderült, hogy 75 százalékos védelmet adhat a harmadik oltás az omikron ellen. És az is, hogy Dél-Afrikában a Pfizer kevésbé lehet hatékony ellene, mint az eddigi variánsokkal szemben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.