Kiderült, miért nem kapják el egyesek a koronavírust
Brit kutatók szerint vannak olyan emberek, akik szervezetének annyira erős az elsődleges védelmi vonala, hogy a vírus nem, vagy csak alig tud átjutni rajta.
Brit kutatók szerint vannak olyan emberek, akik szervezetének annyira erős az elsődleges védelmi vonala, hogy a vírus nem, vagy csak alig tud átjutni rajta.
A világjárvány alatt emberek milliót fertőzte meg a koronavírus, de volt, akiket elkerült. Hogy miért, arra a tudomány is szeretne választ kapni.
Egy nemrég elkészült kutatási eredmény alapján úgy tűnik, a mutációk miatt az omikron képes semlegesíteni az antitestek védelmét.
Egy új kutatási eredmény azt sugallja, hogy idővel a fertőzésen túljutott, majd a koronavírus elleni védőoltást megkapott emberek szervezetében is csökken az antitestek száma, vagyis nagyobb a veszély, hogy újra elkapják a koronavírust.
Nem ritka jelenség, hogy valakinek annak ellenére lesz negatív a Covid-tesztje, hogy a családjában körülötte többen is megfertőződtek. Hogy ez miért lehet így, arra a kutatók is keresik a választ, és könnyen lehet, hogy rá is találtak.
A koronavírus-járvány elleni harc két legfontosabb eszköze az oltás és a higiéniai szabályok betartása – eddig legalábbis így tudtuk. Most úgy tűnik, van egy harmadik eshetőség is, és lehet, hogy ez segíti majd hozzá a tudományt a végső megoldáshoz.
Rövid időn belül újra megfertőződhetnek koronavírussal azok, akik korábban kigyógyultak a koronavírus-fertőzésből, de aztán nem oltatták be magukat – derül ki egy friss tanulmányból.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának (SZBK) szakemberei szerint az eredmények révén jobban megérhető, hogy az immunrendszer miként reagál bizonyos molekulákra, és másokra miért nem.
Amerikai virológusok úgynevezett hibrid immunitásról tettek jelentést, ami a jelenleg ismert variánsok ellen biztosan, de talán még a jövőbeni koronavírus-mutációk ellen is működhet. Ilyen képességgel viszont kevesen rendelkeznek: csak olyanok, akik átestek a betegségen és mRNS-alapú oltást kaptak utána. De közülük sem biztos, hogy mindenki.
Az akadémikus a vizsgálat eredményétől függően azt is szükségesnek tartaná, hogy a nem megfelelő immunitást szerző embereknek adják be a Pfizer vagy a Moderna vakcináját.
Egy osztrák tanulmány szerint sokkal hosszabb időn át mérhető a koronavírus okozta betegség, a Covid-19 után kialakult immunitás, mint azt eddig gondoltuk.
A brit UK Biobank legfrissebb kutatási eredménye alapján a vizsgált gyógyultak 88 százalékának szervezetében még fél évvel később is ott volt az az antitest, amely a koronavírus-fertőzés miatt jött létre.