A NASA által készített különleges felületen a Föld pályájához közel merészkedő üstökösöket is nyomon lehet követni.
Egy 3D-s, valós idejű vizualizációs eszközt készített a NASA, amin azokat az aszteroidákat és üstökösöket lehet vizsgálni, amik a Föld pályájának „szomszédságában” keringenek. Az Eyes on Asteroids ráadásul nemcsak az asztali böngészőkben működik, hanem például mobilokon is – a használatához azonban mindenképp internet szükséges.
A felületet igen látványosra alakította a NASA, de nem csak ezért érdemes ránézni. Hanem azért is, mert az egyes objektumokat egyesével, részletesebben is át lehet nézni, és érdekességeket olvasni róluk. (Utóbbihoz azonban mindenképp szükséges a nyelvismeret.)
Ahogy a SciTechDaily is írja, évente több ezer aszteroidát és több tucat üstököst fedeznek fel, amelyek közül néhány – ezek az úgynevezett földközeli objektumok (NEO-k) – a Naprendszer belsején áthaladó pályát követik. Ezekből eddig összesen 28 000-et sikerült felfedezni, de a számuk naponta növekszik. Az objektumokat a NASA által megbízott csillagászok gondosan nyomon követik, hiszen tudni kell, merrefelé haladnak.
Az új webes alkalmazás minden ismert NEO-típusú objektum pályáját ábrázolja, részletes információkat nyújtva azokról. A felület alján található csúszka segítségével előre és hátra is „utazhatunk” az időben, hogy áttekinthessük a pályamozgásaikat. A vizualizáció naponta kétszer frissül, így amint felfedeznek egy új objektumot, és kiszámítják a pályáját, azonnal felkerül ide.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.