A stalkerware programok olyan kém- vagy zaklatóprogramok, amelyek segítségével a használójuk digitálisan, egy mobileszközön keresztül megfigyelheti egy másik személy magánéletét az áldozat hozzájárulása nélkül. A Kaspersky friss felmérése szerint sokan előszeretettel használják, használnák őket.
A Kaspersky 21 ország több mint 21 000 válaszadóját bevonó felmérésében arra keresték a választ, hogyan viszonyulnak a felhasználók az adatvédelemhez és a digitális zaklatáshoz a partnerkapcsolataikban. Bár a válaszadók többsége (70%-a) nem tartja elfogadhatónak a partnere annak beleegyezése nélküli megfigyelését, az emberek jelentős hányada (30%) semmi kivetnivalót nem lát ebben, és bizonyos körülmények között elfogadhatónak tartja.
Azok közül, akik úgy gondolják, hogy bizonyos esetekben indokolt lehet a titkos megfigyelés, csaknem kétharmad (64%) folyamodna ehhez a módszerhez, ha azt gyanítaná, hogy a partnere hűtlen hozzá, vagy ha a partnere biztonsága miatt aggódna (63%), vagy ha azt gyanítaná, hogy a partnere bűnügybe keveredett (50%). A földrajzi eltéréseket vizsgálva látható, hogy a megfigyelést általában véve az ázsiai-csendes óceáni térségben tartják a legnagyobb arányban elfogadhatónak (24%), míg Európában csak 10 százalék, Amerikában pedig 8 százalék az ezen nézetet vallók aránya.
Ezen túlmenően a Kaspersky Digital Stalking in Relationships (Digitális zaklatás a kapcsolatokban) című jelentéséből – melyhez az online felmérést a vállalat megbízásából a Sapio Research készítette 2021 szeptemberében – az derül ki, hogy globális szinten
a válaszadók 15 százalékától követelte már meg a partnere egy megfigyelő alkalmazás telepítését. Beszédes, hogy ezen válaszadói kör harmadát (34%) bántalmazta is a partnere.
„Veszélyes dolog a hűtlenség gyanújára hivatkozva igazolni próbálni a partner feletti bármilyen ellenőrzést. A bántalmazás, a féltékenység és a hűtlenség témájával foglalkozó megelőző kampányok értékes eszközt jelenthetnének az ilyen viselkedések elleni fellépésben” – mondja Berta Vall Castelló, a WWP EN hálózat kutatás-fejlesztési vezetője. Ez a szervezet a családon belüli erőszakot elkövetők viselkedésének megváltoztatására törekvő európai ernyőszövetség.
A megállapítások arra engednek következtetni, hogy az online megfigyelés is a bántalmazás egyik formája lehet a partnerkapcsolatokban. Tekintve, hogy a stalkerware olyan kereskedelmi forgalomban kapható szoftver, amely észrevétlenül fut egy eszközön, és számtalan személyes adathoz (pl. az eszköz helyzetéhez, a böngészési előzményekhez, az SMS-ekhez vagy a közösségi médiás beszélgetésekhez) enged hozzáférést, igazán nem lehet csodálkozni azon, hogy egy újabb eszközt jelenthet a bántalmazó kapcsolatokban.
„Arra biztatok mindenkit, aki – akár a való életben, akár stalkerware programon keresztül – zaklatást tapasztal, és úgy érzi, hogy nem lenne biztonságos, sőt, veszélyes lenne a zaklatójával szembeszállni, hogy kérjen tanácsot vagy támogatást egy családon belüli erőszak áldozatait támogató szervezettől” – tanácsolja Karen Bentley, a családon belüli erőszak áldozatait segítő ausztrál nemzeti ernyőszervezet, a Wesnet vezérigazgatója.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.