Tech hvg.hu 2021. november. 22. 17:03

Elindult az első torrentoldal, ahonnan több százmilliós NFT-ket lehet ingyen letölteni

Geoffrey Huntley ausztrál programozó szerint az, hogy valaki több százmillió forintnyi dollárt képes kifizetni egy mémért, a tulipánláz modernkori megfelelője.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb digitális durranása az idén kitört NFT-láz. A gyűjtők egyre több és több pénzt adnak digitális műalkotásokért, mémekért, és olyan is előfordult már, hogy egy Twitter-bejegyzésért fizettek igen komoly összeget. És miközben a világ egyik legismertebb futballcsapata, a Barcelona is NFT-k kiadásával csökkentené a tetemes adósságát, addig John Cleese szerint az egésznek semmi értelme sincs – ezt pedig egy saját maga által rajzolt képpel is igyekezett bebizonyítani.

Mi az az NFT?

Az NFT a non-fungible token elnevezés rövidítése, és nem más, mint egy Ethereum-alapú token, ami semmi mással nem helyettesíthető, vagyis teljes mértékben egyedi. Ha valaki megveszi például egy mém NFT-jét, akkor az hivatalosan is az övé lesz.

A jelek szerint inkább vele ért egyet az ausztrál programozó, Geoffrey Huntley, aki egy speciális weboldal létrehozásával nyilvánította ki a véleményét a jelenségről.

A férfi az ismert torrentoldal, a The Pirate Bay mintájára létrehozta a The NFT Bayt, ahonnan annyi NFT-t tölthetünk le magunknak, amennyit csak nem szégyellünk. Huntley szerint a lényeg éppen ez: meg akarja mutatni az embereknek, hogy mire költenek el több százmillió forintnyi összeget – olyasmire, amit egyébként egyetlen kattintással le lehet tölteni az internetről.

A Motherboard beszámolója szerint a férfi összesen 17 TB-nyi adatot tett elérhetővé. Huntley szerint a legnagyobb probléma az NFT-kkel, hogy bár a megvásárlásukkal elvileg egy tulajdonjogot bizonyító token kerül a vásárlóhoz, maga a kép, videó nem tárolódik a blokkláncon, csupán egy webszerverre mutató link nyerhető ki belőle. Márpedig ez azt jelenti, hogy az adat nincs bizonságban, és ha elszáll a webszerver, oda a kép, videó is.

Az oldal kritikusai szerint ugyanakkor a helyzet nem ennyire egyszerű. A token ugyanis az adott tartalom tulajdonjogát igazolja, amit egy egyszerű „Mentés másként” kattintással nem lehet megszerezni.

Huntley szerint az általa létrehozott oldal egy remek tanulmány lehet a jövő generációi számára, akik megnézhetik majd, miként hajtotta előre az embereket a modern tulipánláz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.