Tech hvg.hu 2021. november. 22. 20:03

586 800 km/h sebességgel száguldott a Nap mellett a NASA szondája

A NASA napszondája, a Parker Solar Probe a hétvégén érte el az eddigi legnagyobb sebességét, de a java még csak ezután jön.

A Voyager-űrszondák kétségtelenül azok az ember építette eszközök, amelyek minden eddiginél messzebbre kerültek a Földtől, ám még a több milliárd megtett kilométer után sem ezek a leggyorsabbak. Ezt a címet egy másik szerkezet, a Parker Solar Probe érdemelte ki.

A napszonda már 2018-ban elérte azt a sebességet, amit ember alkotta eszköz még soha, 2021 májusában pedig új csúcsot állított fel. A hétvégén pedig ismét megdöntötte saját rekordját. A Newsweek beszámolója szerint az eszköz tizedik alkalommal közelítette meg a Napot, és repült el mellette, mindezt pedig 586 800 km/h sebességgel tette.

Mindez azt jelenti, hogy másodpercenként 163 km/h-t tett meg. Ezzel a sebességgel a Budapest – London távolságot kevesebb mint kilenc másodperc alatt lehetne abszolválni. A NASA már egy héttel korábban jelezte, biztosan meg lesz a rekord.

A helyzet viszont az, hogy nem ez jelenti a napszonda pályafutásának legnagyobb elért sebességét. Ha minden a tervek szerint halad, 2024 decemberére érheti el a csúcsot, akkor 692 ezer km/-val repeszt majd a világűrben – jegyezte meg az IFLScience.

A Parker elnyújtott pályán mozog a Nap körül, így a mozgása a Naptól távolodva lassul. A szerkezet ezért a közeli bolygókat használja, hogy módosítson a pályáján, hogy aztán még nagyobb sebességgel roboghasson el az égitest mellett. A Vénusz mellett például már ötször elrepult a szonda.

A Parker célja, hogy adatokat gyűjtsön a csillagunkról – és persze a környező bolyókról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.