Otthonában kapott görcsrohamot egy 38 éves férfi, akinek korábban semmilyen hasonló problémája nem volt. Az orvosok a koponyavizsgálat után jöttek rá, mi okozhatja a tüneteit.
Ritka, ám nem egyedi esetről számoltak be nemrég a massachusettsi orvosok a New England Journal of Medicine című tudmányos lapban. A szakemberek egy 38 éves férfit kezeltek a kórházban, akinek olyan görcsös rohamai voltak, amilyeneket elvileg semmi sem indokolt.
A beszámoló szerint a felesége hajnali 4 órakor arra ébredt, hogy a férfi leesett az ágyról, és görcsösen rángatózik, miközben összefüggéstelenül beszél. Azonnal hívta a mentőket, ám a zavart férfi elsőre nem akarta, hogy kórházba vigyék. Végül sikerült rávenni, ám útközben újabb, kétperces rohamot kapott.
Mint kiderült, a férinak semmilyen alapbetegsége nem volt, a családja elmondása szerint pedig előző nap teljesen jól érezte magát. Arra, hogy mi okozta a rohamokat, csak akkor derült fény, amikor az orvosok CT- és MRI-vizsgálatokat végeztek el rajta:
az agyában régóta elpuszult galandféreg-lárvákat találtak.
Az orvosok ezután arra jutottak, hogy minden bizonnyal a sertésekben megtalálható parazita (Taenia solium) által okozott fertőzés egy viszonylag ritka formájával, a neurociszticerkózissal állnak szemben – írja a Gizmodo.
A sertésben található galandféreg akkor kerül át az emberi szervezetébe, ha az azzal szennyezett húst fogyaszt valaki. Ilyenkor a peték a bélrendszeren keresztül a véráramba kerülhetnek, és ritka esetben egészen az agyig juthatnak. Ez rendkívül veszélyes, mert agyhártyagyulladást és demenciát okozhat, és a beteg halálához vezethet.
[Ritka betegség végzett egy francia férfival, akit előzőleg denevér haraphatott meg]
A legnagyobb probléma az, hogy a fertőződéstől akár több évtized is eltelhet, mire az első tünetek megjelennek. A kifejlett galandférgek akár 30 évis is élhetnek. Az orvosok szerint a férfi 20 évvel ezelőtt fertőződhetett meg a hazájában, Guatemalában.
A férfi görcsoldókat és gyógyszereket kapott, mert a paratizákat nem lehetett műtéti úton eltávolítani. A beteget három évvel később ismét megvizsgálták, és úgy tűnik, hatottak a gyógyszerek: azóta egyetlen egy rohama sem volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.