Tech hvg.hu 2021. november. 20. 10:03

Mennyire hasznos, mennyire kockázatos? Újraértékelik a napozást

Újra kell értékelni a napozás hasznát és kockázatát brit kutatók szerint, miután a korábbi számítások nem voltak pontosak, ráadásul mára több szempontból is elveszítették aktualitásukat.

A londoni King’s College kutatói az optimális ibolyántúli sugárzás (UVR) hullámhosszát vizsgálták az oly fontos D-vitamin napfény hatására történő előállításának szempontjából. A napfényből szintetizált D-vitamin elengedhetetlen az erős immunrendszerhez, az egészséges csontozathoz, azonban az UV-sugárzás leégést és bőrrákot is okozhat.

A napfényre vonatkozó népegészségügyi tanácsok mind az előnyöket, mind a hátrányokat figyelembe veszik – mutatnak rá a brit tudósok, hozzátéve, hogy ezek számszerűsítése nem is olyan egyszerű. Az UV-sugárzás egészségügyi következményei ugyanis eltérőek lehetnek a nap ultraibolya spektrumán belüli hullámhossztól függően. Bár a nap UV-sugárzásának kevesebb, mint az 5 százaléka a rövid hullámhosszú UV-B sugárzás, ez felel a leégések több mint 80 százalékáért.

CDC

A specifikus UV-B hullámhosszak és a D-vitamin termelés közötti összefüggést több mint 30 évvel ezelőtt határozták meg bőrmintákban (ex vivo, azaz élő szervezeten kívül). Ezek az eredmények azonban nem voltak igazán megalapozottak, kétségek merültek fel a pontosságukkal kapcsolatban.

A King’s College professzora másként gondolkodott: az általa vezetett kutatásba 75 egészséges fiatalt vont be. Az önkéntesek vérében mérték a D-vitamin szintet, majd különböző mennyiségű UV-B sugárzásnak tették ki őket. Az újramért D-vitamin szintet összevetették a sugárzás kockázatával. Ezután összehasonlították eredményeiket a régebbi vizsgálatokéval, és kiderült, hogy azok nem jelenzték pontosan az UV-sugárzásból származó előnyöket, illetve hátrányokat.

A PNAS folyóiratban közzétett tanulmány konklúziója szerint felül kell vizsgálni a napfény UV-sugárzásának kockázat-haszon számításait, figyelembe véve a D-vitamin hullámhossz-függőségének új eredményeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.