Tech hvg.hu 2021. november. 19. 11:48

Karikó Katalin elhozta „az orvostudomány új korszakát”, újabb díjat zsebelt be

Az Amerikában élő magyar biokémikus, Karikó Katalin most egy német elismerést vehetett át a török származású házaspár által alapított BioNTech csapatával. A díjhoz jelentős pénzjutalom is társul.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A BioNTech cég csapata kapta az idei Deutscher Zukunftspreis (Német Jövő Díja) kitüntetést a világ első Covid–19-ellenes vakcinájáért, „az orvostudományban új korszakot nyitó” mRNS-technológiáért, amely Karikó Katalin felfedezésein alapul.

A további kutatómunka támogatására szolgáló 250 ezer euró (91 millió forint) pénzjutalommal járó kitüntetést Frank-Walter Steinmeier német köztársasági elnök adta át szerda este Berlinben a mainzi biotechnológiai cég négy vezetőjének, a három alapítónak (Özlem Türeci, Ugur Sahin, Christoph Huber) és az alelnöknek, a biokémikus Karikó Katalinnak.

A „mély ismeretekre és évtizedes immunterápiai tapasztalatokra támaszkodó csapatnak példátlanul rövid időn belül sikerült kifejlesztenie, és az elvégzett vizsgálatok alapján jóváhagyatnia a Covid–19 elleni oltóanyagot” – hangsúlyozta a német államfő. Biztonságos és hatékony oltóanyag kifejlesztésével a Biontech kutatói világszerte vélhetően emberek millióit mentették meg a haláltól és egy súlyos lefolyású betegségtől – mondta a ceremónián a dpa hírügynökség tudósítása szerint Anja Karliczek német kutatási miniszter.

Balogh Csaba: Karikó Katalin, a Nobel-díj és a való világ

Ebben a kérdésben nagyon nem egyszerű, de tegyük most félre azt, hogy magyarok vagyunk, mint Karikó Katalin. Nézzük egyszerűen csak a Nobel-díj alapítójának kívánságát, illetve az mRNS technológiát.

„Kutatásunk azzal a motivációval indult, hogy segítsünk rákos betegeken, és most elkötelezettek vagyunk az emberiség megsegítése mellett” – mondta a díjátadón Ugur Sahin, aki a mainzi csoport szóvivőjeként mutatta be az „mRNS-vakcinák az emberiség számára – az első Covid–19 oltóanyag, mint egy új korszak kezdete az orvostudományban” elnevezésű projektjüket.

Az 1997 óta odaítélt, főleg vállalatok és alapítványok által szponzorált Deutscher Zukunftspreis nemcsak innovatív, hanem egyszersmind piacképes, kifejlesztett terméket jutalmaz. Már a jelölést is magas kitüntetésnek tartják kutatói körökben.

Karikó Katalin a BioNTech-alapító orvosházaspárral és más kutatókkal együtt nyerte el korábban a William B. Coley-díjat, az Asztúria Hercegnője Díjat, a Novo Nordisk-díjat, a Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedler-díjat. A Szegedi Tudományegyetem összesítése szerint Karikó Katalin, az SZTE díszdoktora és alumnája – egyedül vagy másokkal együtt – már több mint félszáz kitüntetést kapott kutatásaiért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés