A paradicsomok termesztéséhez a Mojave-sivatagból származó homokot használtak, amit aztán egy különleges üvegházba vittek. A munka eredményének elsősorban az űrhajósok örülhetnek.
A más bolygókra látogató űrhajósoknak nagy szükségük lesz ellátásra, és ezt a problémát az előre elcsomagolt élelmiszerek csak részben tudják megoldani. A tudósok ezért már régóta vizsgálják, hogyan, milyen módszerekkel lehetne szélsőséges körülmények közt fogyasztható zöldségeket, gyümölcsöket nevelni.
E kísérletek közé tartozik a Heinz és a Florida Institute of Technology vállalkozása is; a két fél nem most lépett partnerségre, de a közös munka eredménye csak mostanra érett be – szó szerint. Megtermettek ugyanis az első olyan paradicsomok, amiket a marsihoz hasonló körülmények közt neveltek.
A fejleményekről az Interesting Engineering adott hírt. A felnevelt paradicsomokhoz előbb egy különleges üvegházat létesítettek, ahol a vörös bolygóra jellemző fény- és hőmérsékleti viszonyokat állítottak be. A talaj alapját a Mojave-sivatagból hozott homok biztosította. Az üvegházat Vörös Háznak nevezték el a kutatók.
A kísérlet kezdetben többféle növénnyel zajlott, de ezek egyike sem bírta ki az extrém körülményeket. A paradicsomok viszont igen, és meg is nőttek. Annyira, hogy a termésből a Heinz-cel közösen ketchupot is készítettek. A terméket nem lehet megvásárolni, mert csak egy kis mennyiség áll rendelkezésre. Ennek oka, hogy a termés jóval kisebb volt, mint amire a kutatók számítottak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.