Oroszország és Amerika már hosszabb ideje kísérletezik olyan űreszközökkel, melyekkel műholdakat lehet hatástalanítani. Úgy fest, ebből a versenyből Kína sem akar kimaradni.
Miután az űr egyre több nemzet számára válik elérhetővé, a kockázat is fokozatosan növekszik. Ez alatt nem azt kell érteni, hogy a készülékek a fejünkre eshetnek, hanem azt, hogy a nagyhatalmak nem kizárólag kutatásra való szatelliteket állíthatnak pályára. Hanem olyan eszközöket is, amik esetleg kémkedésre is alkalmasak lehetnek. Az államok ezért mindent elkövetnek, hogy hasonló tevékenységekre egyáltalán ne kerülhessen sor.
Oroszország és az Egyesült Államok állítólag már rendelkezik műholdblokkoló „fegyverekkel”, de a technológia nem csupán őket érdekli: Kínának is megvannak a maga indokai, hogy védje a pályán keringő eszközeit, és éppen ezért is kísérleteznek szinte folyamatosan. A munka pedig nem hiába zajlik: a The South China Morning Post (SCMP) által bemutatott jelentés szerint a kommunista állam elkészített egy eszközt, ami belülről képes hatástalanítani a már munkába állított (vagyis az űrben lévő) szatelliteket. A hatástalanítás kívülről persze támadásnak tűnik, de a technika miatt
a szabotázsnak szinte semmilyen jelét nem érzékelni.
Ennek oka, hogy a megtámadott műholdak belülről esnek szét, valahogy úgy, amikor egy hajtóműhibából eredő robbanás kárt okoz. A kínai állam ehhez állítólag apró bombákat csempész a szonda fúvókáiba, de hogy miként, az nem világos. Az ügyben kiszivárgott dokumentumokban azt is leírják, hogy a detonáció jól időzíthető.
A szakértők a papírok áttekintése után azt is megjegyezték, hogy a módszer egészen újszerűnek tűnik. Eddig ugyanis főleg lézerekkel, illetve rakétákkal igyekeztek semlegesíteni műholdakat, de ezek könnyedén felderíthetők, és a támadás elleni védekezés is hatékonyabb lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.