Tech hvg.hu 2021. november. 04. 14:26

A magyarok egyharmada szerint óvatosnak kell lennünk, mert újra berobbanhat az influenzajárvány

Az 50folott.hu és az NRC piackutató által készített reprezentatív kutatás a magyar lakosságot kérdezte arról, kell-e tartani idén az influenzavírustól.

Tavaly a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetett intézkedések, köztük a kötelező maszkviselés és a társas érintkezés visszaszorítása miatt gyakorlatilag alig volt influenzás eset. A mostani óvintézkedések viszont jóval enyhébbek. Biztos prognózist a szakértők sem tudnak mondani, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NKK) adatai alapján október harmadik hetében az országban

10 000 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel."

Az 50folott.hu – az NRC piackutató segítségével – arról kérdezte a lakosságot, hogy a koronavírus árnyékában mennyire tartanak az idei influenzaszezontól, hogyan állnak a védőoltáshoz, és mitől tartanak leginkább a vakcinákkal kapcsolatban. A reprezentatív felmérést ezer fő töltötte ki online.

A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a magyar lakosság nagyon megosztott a legfőbb kérdésben: azt, hogy nagyon tart az influenzától, a megkérdezettek 31 százaléka mondta, a bizonytalanok aránya 32 százalék volt, és 37 azoké, akik azt mondták, egyáltalán nem félnek ettől a vírustól.

[Kemenesi szerint még nem tudni, mikor tér vissza a szezonális influenza, de „várhatóan újult erővel találhat ránk”]

A megkérdezettek több mint harmada válaszolta azt, hogy a Covid előtti időkben minden évben (15 százalék) vagy legalább néha (19) beadatta magának az influenza elleni védőoltást. A lakosság 66 százaléka viszont soha nem élt a lehetőséggel. Arra a kérdésre, hogy miért elutasítóak az oltással kapcsolatban, a legtöbb felnőtt azt válaszolta, hogy nem fél a betegségtől (45 százalék), bízik a saját immunrendszerében.

Sokan félnek viszont az oltás lehetséges mellékhatásaitól (27 százalék), minden tizedik felnőtt pedig a tűtől tart."

A kérdőív kitért arra is, hogy a gyermeket nevelő szülők beoltatják-e a gyermeküket. Az eredmények itt azt mutatták, hogy a gyermeküket kevesebben oltatják be, mint saját magukat: összesen 27 százalék szokta legalább néha kérni a vakcinát gyermekének, köztük felülreprezentáltak a Budapesten élők. Érdekesség, hogy az injekciós tűtől való félelem itt is előkerült: a szülők 7 százaléka azért nem olttatja gyermekét, mert az tart a szúrástól. Az injekciós tűhöz való érzelmi viszonyulás az influenzától függetlenül is érdekes eredményeket mutat:

a lakosság 60 százalékának volt már rossz tapasztalata a tűvel."

A „tűhatás” miatt a kérdőív kitért az olyan alternatív eszközökre is, mint az orrspray. Itt pedig már jóval kedvezőbb kép született: azok közül, akik féltek a tűtől (ez 9 százalékot tett ki), a többség azt mondta, hogy orrspray-vel sokkal szívesebben beadatná az ellenanyagot. A gyermekek esetében pedig még egyértelműbb az orrspray preferenciája.

A mostani kutatás egyik konklúziója – írják a közleményben –, hogy a védőoltások kérdése már a koronavírus előtt is megosztotta a társadalmat. Annak ellenére is, hogy a tudomány álláspontja azóta sem változott: bizonyos betegségeket ezzel a leghatékonyabb megelőzni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.