Tech hvg.hu 2021. október. 29. 18:33

Egy vak nő újra felismerte a betűket az agyába ültetett chippel

A most 60 éves Berna Gomez 42 éves korában veszítette el látását, miután a látóidegei egy betegség következtében károsodtak. Aztán jött a tudomány és egy parányi „protézis.”

Kutatók tucatja munkálkodik azon, hogy a technológia segítségével valahogy visszaállítsa a vak emberek látását. Ma pedig már magyar tudóshoz köthető áttörésről is hallani: Roska Botond, a Bázeli Egyetem professzora, valamint a bázeli Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet (IOB) alapító igazgatója és a francia José-Alain Sahel egy olyan génterápiás módszert dolgozott ki, mellyel egy vak férfi részlegesen visszanyerte a látását.

A Science Alert által most bemutatott eset nagyban különbözik ettől, itt ugyanis a páciens agyába ültetett „számítógép” az, amelyik a feladat nagyobb részét végzi. A történet főszereplője viszont egy ugyancsak vak páciens, Berna Gomez. A most 60 éves nő a 42 korában veszítette el látását egy traumás optikai neuropátiának (TON) nevezett jelenség miatt. Ennek hatására a nő látóidegei olyan mértékben és gyorsasággal károsodtak, hogy Gomez később már semmit nem látott.

Berna Gomez
John A. Moran Eye Center/University of Utah

A nő 2018-ban, 57 évesen döntött úgy, hogy önként jelentkezik egy különleges kísérletre, amely során egy apró, száz mikrotűvel ellátott elektródát ültettek az agya látással kapcsolatos régiójába. A chip egy prototípus és rendkívül kicsi: mindössze 4 milliméterszer 4 milliméteres. Az úgynevezett retinaimplantátumokkal ellentétben az új eszköz, a Moran|Cortivis teljesen megkerüli a szemet és a látóideget. Miután Spanyolországban egy idegsebészeti beavatkozással megkapta az eszközt, Gomez a következő hat hónapot azzal töltötte, hogy minden nap egy laboratóriumba járt, ahol négy órán át gyakorolt a „protézissel.” Az első két hónap azzal telt, hogy a nőnek különbséget kellett tennie a különféle fényfoltok között.

Az áttörés 2018 környékén jelentkezett, amikor Gomez egyszer csak felkiáltott, és azt mondta,

látok valamit!”.

Egy fehér vonalat érzékelt, olyat, amit korábban még soha. A szakemberek ezután újabb kísérleteket végeztek, a nő pedig egyre többet gyakorolt. Az újabb tréningek végére Gomez már 100 százalékos pontossággal volt képes megkülönböztetni a vízszintes és függőleges mintákat. Amikor pedig 16 elektródát stimuláltak az agyában, Gomez azonosítani tudott néhány betűt, köztük az I-t, az L-t, a C-t, a V-t és az O-t is.

A kutatók szerint a vak nő még a nagybetűs O-t is meg tudta különböztetni a kis o-tól.

A kísérlet egyik utolsó részében a páciens egy speciális szemüveget viselt, amelybe egy miniatűr videokamerát építettek be. Ez a kamera letapogatta a Gomez előtti tárgyakat, majd a protézisen keresztül az agyi elektródákat kezdte stimulálni, hogy egyszerű vizuális képeket hozzon létre. A szemüveg végül lehetővé tette a nő számára, hogy megkülönböztesse a kartonpapíron lévő fekete és fehér sávok kontrasztos határait. Később pedig azt is meg tudta találni, hogy egy számítógép képernyőjének a jobb vagy a bal felén helyezkedik el egy nagy fehér négyzet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.